یکشنبه ۱۲ آذر ۰۲ - December 3, 2023

آخرین خبرها

کدخبر : 12981
چهارشنبه 13 سپتامبر 2023 - 12:50
Print This Post

پنجاه ‌و چهارمین شماره نشریه «سرو» منتشر شد

پنجاه ‌و چهارمین شماره ماهنامه فرهنگی هنری «سرو» با عنوان «انسانِ دفاع مقدس» از سوی موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس پنجاه ‌و چهارمین شماره ماهنامه فرهنگی هنری «سرو» با عنوان «انسانِ دفاع مقدس» از سوی موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس منتشر شد.
نشریه سرو از بخش‌های مختلفی تحت عنوان «یادمان»، «راویان»، «دیده‌بان»، «گفتمان»، «پرسمان»، «ترجمان» و«راهیان» تشکیل شده که هر بخش شامل موضوعات متنوعی است.
در این شماره از ماهنامه «سرو» سرمقاله‌ای به قلم داوود عامری با تیتر «مناسبت های ملی و رسالتِ ما» منتشر شده است.
در بخش گفتمان سرو در مقاله ای به قلم سمیه آقازاده با عنوان «بر مدارِ مدیریت»؛ الگوی مدیریتی امام خمینی(ره)  در دوران دفاع مقدس را مورد بررسی قرار داده است. تأملی در باب عناصر هویتی دفاع مقدس و نسبت آل احمد و ارزش های انقلاب اسلامی در مقاله ای با عنوان « خَسی در میقات» از دیگر مطالب خواندنی گفتمان سرو است.
در فصل پرسمان این شماره از نشریه سرو، در گفتگویی با « زینب سادات سیداحمدی » نویسنده، پژوهشگر و دبیر تحریریه ماهنامه «فکه » ، نقش زنان در دفاع مقدس را بررسی می کند و در ادامه  در مقاله ای با عنوان « متولدِ جنگ » به قلم جواد برقعی نگاهی دارد  بر عملکرد دولت شهید رجایی در قبال جنگ، روایت سردار سرلشکر پاسدار سید یحیی رحیم صفوی از حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی در دفاع مقدس از دیگر مطالب خواندنی و جذاب پرسمان این شماره از نشریه سرو است.
در بخش دیده بان سرو، در گفتگویی با «محمدتقی سبکدل» استاد دانشگاه، پژوهشگر و نویسنده و همچنین  «مهدی سجاده چی»  نویسنده سریال شهریار؛  ویژگی های شعری و ادبی شهریار،  تاثیرگذاری اش بر ادبیات معاصر و چرایی همراه شدن او با انقلاب و دفاع مقدس را مورد واکاوی قرار داده است و در ادامه در گفتگویی با «جلال غفاری قدیر» دبیر هفدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت و همچنین «جبار آذین» منتقد و پژوهشگر سینما به بررسی این رویداد سینمایی؛، پیشرفتها و کاستیهای آن در سال های گذشته پرداخته است.
در ادامه این نشریه و در بخش‌های یادمان، راهیان، راویان و ترجمان سرو به موضوعاتی همچون بررسی الگوی مشارکت مردمی در دفاع مقدس، گفتگو با مجید جیران پورخامنه «نخستین خبرنگار و گزارشگر رادیو در سپاه پاسداران انقلاب اسامی»،  مروری بر زندگی وفعالیت های شهیدان ناصر کاظمی و محمود کاوه، گزارشی از چرایی و چگونگی کشتار صبرا و شتیلا، مروری بر زندگی و زمانۀ آخرین بازماندۀ خستگی ناپذیر گروهان ۱۷ همافران، بررسی ریشه های آزادسازی جنوب لبنان در گفت وگو با ابوالفضل صالحی نیا، جستاری دربارۀ «انسانِ دفاعِ مقدس»، گفت وگو با مجتبی شا کری دربارۀ گردشگری دفاع مقدس، حقیقت جویی جوانان غرب در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و… پرداخته شده است.
گفتنی است نشریه سرو به سردبیری «داوود عامری» در ۱۲۰صفحه، از سوی موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس چاپ و منتشر می‌شود.

برچسب ها :
دیدگاه شما