یکشنبه ۱۲ آذر ۰۲ - December 3, 2023

آخرین خبرها

کدخبر : 12185
جمعه 20 ژانویه 2023 - 9:47
Print This Post

مردم هستند که به حکومت‌ها و نظام‌های مالی اعتبار و بها می‌دهند

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری گفت: این مردم هستند که به حکومت‌ها و نظام‌های مالی اعتبار و بها می‌دهند و بازار یک محصول را گرم یا راکد می‌کنند. چون مردم بر اساس یک هوش دسته جمعی کاملا هوشمند و هوشیار عمل می‌کنند. بنابراین اگر اثرگذاری اقتصاد دانش‌بنیان در زندگی مردم احساس شود، می‌توان امید داشت که نقدینگی مردم وارد جریان دانش‌بنیانی شود.

 چهارشنبه ۲۸ دی ۱۴۰۱ در ۱۰:۴۷


دکتر روح‌الله دهقانی فیروزآبادی در هشتمین همایش مالی اسلامی با رویکرد نوآوری‌های مالی اسلامی در تامین مالی دانش‌بنیان و کارآفرینی، آغاز جریان حمایت از زیست‌بوم فناوری و نوآوری در کشور را با تدابیر مقام معظم رهبری از سال ۸۹ و با تصویب قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان دانست؛ قانونی که حدودا طی ۱۲ سال اثرات مثبتی در زمینه افزایش کمی مفاهیم و مجموعه‌هایی چون پارک‌های فناوری، مراکز نوآوری، شتاب‌دهنده‌ها و توسعه زیرساخت ‌ها و غیره داشت که شکل‌گیری ۸ هزار شرکت دانش‌بنیان و تبدیل گفتمان علم و فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان به گفتمان غالب مسؤولان و مدیران کشور از دستاوردهای دیگر این قانون در کشور به شمار می‌رود.

به گفته دهقانی فیروزآبادی برای هدف‌گذاری‌های آتی و ادامه این مسیر نمی‌توان تنها بر این کمیات و تعدد ساختارهای مختلف سرمایه‌گذاری کرد. به همین دلیل باید برای رسیدن به اهداف تعیین شده به دنبال ارتقای بهره‌وری و ایجاد ارزش افزوده و نمود اقتصاد دانش بنیان از فعالیت شرکت‌های دانش بنیان و فناور باشیم.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری ادامه داد: همین هدف به ماموریت مهم معاونت علمی تبدیل شد تا بر اساس قانون مترقی جهش تولید دانش‌بنیان حرکت کنیم و چشم‌اندازی جدید در بسترهای موجود، برای رسیدن به اقتصاد دانش‌بنیان تعریف کنیم.

رییس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه شاید کمتر از ۱۰ کشور به قانونی مشابه قانون جهش تولید دانش‌بنیان برای توسعه علمی و فناورانه خود دسترسی دارند، افزود: اگر به دنبال اجرای کامل این قانون باشیم، قطعا به یک مدل اقتصادی درست می‌رسیم و سهم ۱۰ درصدی دانش بنیان‌ها از تولید ناخالص ملی محقق خواهد شد.

وی ورود محسوس اقتصاد دانش‌بنیان در زندگی مردم را ضروری دانست و گفت: مردم باید شیرینی این مدل اقتصادی را در روزمرگی‌های خود احساس کنند، چون از نظر ما مردم رکن اصلی جریان‌سازی، ثبات و رشد در هر جامعه‌ای محسوب می‌شوند.

دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: این مردم هستند که به حکومت‌ها و نظام‌های مالی اعتبار و بها می‌دهند و بازار یک محصول را گرم یا راکد می‌کنند. چون مردم بر اساس یک هوش دسته جمعی کاملا هوشمند و هوشیار عمل می‌کنند. بنابراین اگر اثرگذاری اقتصاد دانش‌بنیان در زندگی مردم احساس شود، می‌توان امید داشت که نقدینگی مردم وارد جریان دانش‌بنیانی شود.

وی با مثالی درباره اهمیت استقبال مردم از جریان دانش‌بنیانی، گفت: به طور مثال در حوزه اقتصاد دیجیتال به دلیل خالی بودن بازار سکوهای خدمت‌رسانی؛ از ورود شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت شد و این اتفاق اقبال مردمی را به همراه داشت و باعث شد مردم نیاز جدی به اینترنت داشته باشند و یک پیوند محکم بین اقتصاد مردم و شبکه‌های اینترنتی شکل گرفت.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری با تاکید بر اینکه بعد از منابع طبیعی، بزرگترین فرصت اقتصادی کشور را مغزها، استعدادها و صاحبان علم و فناوری تشکیل می‌دهند، افزود: باید بپذیریم که تحریم و مشکلات ارزی در کشور وجود دارد و برای بی‌اثر کردن این مشکلات نیاز داریم از مغزافزارهایی که بر مبنای فناوری و نوآوری‌های نرم تولید شده‌اند، استفاده کنیم.

وی به استعدادها، نیروی انسانی ارزان‌قیمت و درخشان، هزینه‌های پایین انرژی و زیرساخت‌ها اشاره کرد و آن را فرصتی مناسب برای توسعه علمی و فناورانه کشور دانست و افزود: باید تلاش کنیم به شکل درست از این مزیت‌های موجود بهره‌مند شویم.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری گفت: تمایل مردم به سمت خرید املاک، سکه و خودرو برای این است که تلاش می‌کنند سرمایه و بقای خود را حفظ کنند؛ اگر ما بتوانیم ارزش افزوده هزار برابری موجود در حوزه دانش‌بنیانی را به مردم اثبات کنیم، می‌توانیم سرمایه‌های آنها را جذب کنیم.

وی ادامه داد: اینکه مردم بدانند به جای دلالی صرف در حوزه‌های اقتصادی می‌توانند مولد و  اثرگذار باشند بسیار مهم است.

وی افزود: برای رسیدن به دستاوردهای جدید باید ابزارهای نوین هم داشته باشیم. مثلا برای تحقق بانکداری مدرن نیازمند داشتن نظام بانکی مدرن هستیم و در بستر بانکداری سنتی این اتفاق نمی‌افتد.

دهقانی فیروزآبادی حضور جوانان را امری لازم برای رسیدن به این تغییرات دانست و بیان کرد: برای داشتن نظام تامین مالی نوین و دستیابی به فناوری‌های نوآورانه مالی باید از توانمندی جوانان دانشمند خود بهره بگیریم.‌

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری با اشاره به وجود ۸ هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور، گفت: این زیست بوم به نظام بانکی، بانک، نظام تامین مالی و دیگر ابزارهای اختصاصی نیاز دارد و معاونت علمی آماده همکاری در این زمینه است.

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، هشتمین همایش مالی اسلامی با محور «نوآوری‌های مالی اسلامی در تامین مالی دانش‌بنیان و کارآفرینی» به همت انجمن مالی اسلامی ایران برگزار می‌شود. از دیگر محورهای همایش مالی اسلامی می‌توان به «فناوری اطلاعات و مالی اسلامی»، «استانداردسازی شرعی در مالی اسلامی»، «ابزارهای مالی اسلامی و شرکت‌های دانش‌بنیان»، «خرید و فروش فکر و ایده، نگرش فقهی و حقوقی»، «شرکت‌های نوپا (استارتاپ) و تأمین مالی اسلامی»، «تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان»، «ساختار مالی حسابداری شرکت‌های دانش‌بنیان»، «تأمین مالی خرد با تأکید بر شرکت‌های دانش‌بنیان»، «عرضه اولیه و قیمت‌گذاری شرکت‌های دانش‌بنیان، چالش‌ها و راهکارها» و «فناوری‌های نوین مالی (بلاک‌چین، فین‌تک و …) از منظر مالی اسلامی» اشاره کرد.

برچسب ها :
دیدگاه شما