سه شنبه ۱۵ آذر ۰۱ - December 6, 2022

کدخبر : 11451
یکشنبه 3 جولای 2022 - 17:26
Print This Post

مدیر مرکز کارآفرینی شریف: به دنبال ارتباط بین فارغ التحصیلان و بازار کار هستیم

کنفرانس خبری دوازدهمین دوره هاب سرمایه گذاری شریف در محل دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

آزاده کبریایی؛ مدیر مرکز کارآفرینی شریف در این نشست گفت: مرکز کارآفرینی شریف سال ۷۹ به همت آقای فیض بخش تاسیس شد و هدفش هم آشنایی با فضای کسب و کار بود. شاید سال ۷۹ به منظور آشنایی دانشجو‌ها کارش را آغاز کرد و به نظر من وجود مرکز کارآفرینی در دانشگاه‌ها یک ضرورت است. زیرا رسالت دانشگاه تربیت نیروی کاری است که می‌تواند مفید باشند.

وی ادامه داد: به نظر مرکز کارآفرینی می‌تواند مهارت‌های دانشجویان را در بازار کار افزایش دهد. کارآفرینی و آموزش نیروی کار برای سایر کارآفرینان از مسئولیت‌های اصلی ماست.

کبریایی با اشاره به اینکه این رویداد یک واحد ترویج دارد، ادامه داد: قسمت vc cup برای همین منظور طراحی شده است. کنفرانس کارآفرینی تنها کنفرانس پایایی است که در سطح دانشگاه‌های انجام می‌گیرد. واحد دیگر ما مربوط به مدرسه اشتغال است. در نهایت یک واحد مالی داریم که ارتباط بین فارغ التحصیلان و بازار کار است و به طور تخصصی برای دانشگاه صنعتی شریف کار می‌کند.

کبریایی مطرح کرد: مرکز می‌خواهد طرح کوآپ را پیش ببرد. مرکز کارآفرینی صرفا به خاطر مسئولیت‌های اجتماعی در دانشگاه شریف کار خودش را انجام می‌دهد. هدفش هم به مرور زمان به این سو رفت تا تیم‌ها را معرفی کند و آن‌ها را به سرمایه‌گذار‌ها متصل کند. بانک‌ها به عنوان اولین سرمایه گذار با شریف همکاری کردند.

وی گفت:درحال حاضر سیاست مرکز کارآفرینی شریف تغییر کرده است ما می‌خواهیم تسهیل کننده و کمک کننده به استارتاپ‌ها باشیم.مرکز کارآفرینی شریف سال ۷۹ به همت آقای فیض بخش تاسیس شد و هدفش هم آشنایی با فضای کسب و کار بود

وی افزود: می‌خواهیم در ایجاد یک ساز و کاری که دانشجو‌ها و سرمایه گذاران در جهت عملی کردن ایده هایشان همکاری کنند، ما هم به عنوان تسهیل کننده عمل کنیم.

وی با بیان اینکه Vc cup از قالب جایزه محور بودن خارج می‌شود تصریح کرد: تصمیم گرفتیم تا برای دانشجو‌ها سرمایه گذار پیدا کنیم تا اینکه به آن‌ها جایزه اهدا کنیم. حدود ۱۰۲ شرکت بودند و از آن‌ها ۱۰ شرکت دولتی و خصولتی هستند که هدف داشتیم تا با آن‌ها ارتباط برقرار کنیم و با این شرکت‌ها توافق اولیه صورت گرفته و با سایر شرکت ها به توافق دوجانبه رسیده ایم.

در ادامه این مراسم، امید خلج؛ دبیر هاب سرمایه گذاری شریف گفت: وقتی سیاست مرکز کارآفرینی از جایزه محوری به جذب سرمایه گذار تغییر کرد، باید فرایند‌ها هم اصلاح می‌شد. این روند با یک ثبت نام شروع می‌شود و بعد از آن دوستان ما با تیم‌ها ارتباط می‌گیرند تا به آن‌ها کمک کند.

در این مرحله به تیم‌ها نمی‌گوییم که به دنبال چه مساله‌ای باشند. بعد از آن وارد یک پیش غربالگری می‌شویم. در اینجا سعی می‌کنیم تا طرح‌ها را حذف نکنیم، زیرا استارتاپ‌ها آنچنان مساله‌ها را نمی‌دانند و به صورت رایگان عارضه یابی را انجام می‌دهیم.

وی افزود: حوزه فین تک داوری را برای ما انجام می‌دهد. ما با یک سری هاب‌های سرمایه گذاری هم تفاهمنامه داریم تا بتوانیم در ابعاد مختلفی تیم‌ها را ارزیابی کنیم. ما گزارشی را آماده خواهیم کرد که در آن نقاط ضعف و قوت تیم‌ها مشخص می‌شود.
خلج خاطر نشان کرد: سعی کردیم راهنمایی برای کسب و کار‌ها باشیم. در اینجا تیم‌ها به ۲ شاکله مختلف تقسیم بندی شده و بعد از آن وارد یک دوره یک ماهه از جمله فن بیان می‌شوند.

در ادامه نشست رسول جلیلی؛ رئیس دانشگاه شریف گفت:۲ دهه قبل، بیشتر تمرکز این دانشگاه روی آموزش و پژوهش بود ولی از ۱۵ سال پیش بحث کار و کارآفرینی نیز به وظایف این دانشگاه اضافه شده است.

وی افزود: اگر ۱۵ سال قبل را در دانشگاه شریف بنگریم، عمدتا دانشجو‌های ارشد دنبال کار بودند، اما از دهه گذشته، کار به سمت دانشجو‌های کارشناسی آمد. بعضی از کارشناسی‌های سر کار رو مخالف حضوری شدن دانشگاه هستند، زیرا نگران کم شدن دستمزدشان هستند. این پدیده مثبت است.

جلیلی مطرح کرد: همه افرادی که به عنوان کارشناسی وارد دانشگاه می‌شوند به دنبال کار هستند، نکته منفی این ماجرا این است که یک المپیادی که ممکن است در آینده کارآفرین شود، آنقدر درگیر کار با ساعتی ۸۰ هزار تومان می‌شود که ممکن است درس دانشگاه را از دست بدهد.

در پایان این نشست حسن حداد پور؛ معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شریف اظهار کرد: رسالت ما در دانشگاه شریف این است تا فارغ التحصیلی که تربیت می‌کنیم، به بازار کار بروند تا نیاز صنعت با حوزه دانش بنیان رفع شود. می‌خواهیم در دانشگاه با آموزش‌های مناسب، این افراد را به سوی بازار کار ببریم. بحث ایجاد استارتاپ ها، نیاز به آموزش‌هایی دارد.
وی خاطر نشان کرد: ما در ناحیه نوآوری شریف، فضایی را فراهم کردیم تا شرکت‌های بزرگ و کوچک حضور یابند. دانشجویی که سه مقطع تحصیلی خود را در شریف گذرانده، به یک کارآفرین موفق تبدیل شده است. اگر بتوانیم تیم‌های مختلف دانشجویی را در قالب استارتاپ‌ها شکل دهیم، امیدشان افزایش پیدا می‌کند.

برچسب ها :
دیدگاه شما