سه شنبه ۱۵ آذر ۰۱ - December 6, 2022

کدخبر : 11390
دوشنبه 23 می 2022 - 11:27
Print This Post

آیا پول خوشبختی می آورد؟

همه ی ما با این موضوع که پول خوشبختی نمی آورد،آشنا هستیم.با این حال،همه ی ما پول خرج می کنیم و برای بیشترمان هم،پول،منبعی محدود است.حالا سوال اینجاست،چگونه پولی را که با سختی به دست می آوریم،به روش‌هایی که خوشبختی مان را به حداکثر می‌رسانند،خرج کنیم؟

نوشته شده توسط  سارا گرویس ، استاد یار رشته ی روانشناسی ، برنامه نویس اجتماعی و شناختی و روانشناسی قانونی

تحقیقات روانشناسی چند دیدگاه مفید در رابطه با ارتباط بین پول و خوشبختی را ارائه می دهد تا قبل از خرید بعدی و خرج کردن پولتان آن ها را در نظر بگیرید .

پول خوشبختی و سلامت را برای افراد فقیر به ارمغان می آورد

تحقیقی از منبعی معتبر در سال ۲۰۱۸ به بررسی اینکه چه اتفاقی می افتاد اگر زنان در مناطق فقیر نشین زامبیا به طور منظم و بدون هیچ شرطی،پول نقد دریافت می کردند.مهم‌ترین یافته این بود که، در طول یک دوره ۴۸ ماهه، بسیاری از زنان نسبت به سلامت خود وفرزندانشان احساس رضایت عاطفی بالایی داشتند. براساس نظر سنجی گالوپ در سال ۲۰۱۰ بیش از ۴۵۰.۰۰۰ تن از پاسخگویان ادعا می‌کنند که درآمد حدود ۷۵،۰۰۰ دلار در سال ممکن است باعث شود که احساس رضایت بیشتری نسبت به زندگی خود داشته باشید. این بررسی براساس مردم آمریکا صورت گرفته است .

نظرسنجی دیگر گالوپ از منبع مورد اعتماد سال ۲۰۱۷ افراد را از سراسر جهان مورد بررسی قرار داد و یافته‌های مشابهی را حاصل نمود. با توجه به نتایج نظرسنجی،ممکن است رفاه عاطفی زمانی به دست آید که فردی حداقل بین ۶۰۰۰۰  و ۷۵،۰۰۰ حداکثر ۹۵،۰۰۰  دلار درآمد داشته باشد. فرهنگ بر این آمار تأثیرگذار باشد.بسته به فرهنگتان خوشبختی را در چیزهای مختلفی میابید که شاید طرز فکر بقیه با فرهنگ های دیگر متفاوت باشد.این مطالعات و بررسی‌ها نشان می‌دهد که پول برای برآورده کردن نیازهای اولیه، باعث خوشحالی مان می شود.دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی، غذاهای مقوی و خانه‌ای که در آن احساس امنیت می‌کنید می‌تواند سلامت جسمی و روانیتان را بهبود بخشد و در برخی موارد منجر به افزایش شادی شود.

۱٫    پولدار بودن امری ضروری برای خوشبختی نیست .  پول امری مهم برای خوشبختی است. ( اگر شک دارید ) از کسی که فقیر است بپرسید. برای مثال داشتن درآمد بالاتر می‌تواند به ما امکان دسترسی به خانه‌هایی در مناطق امن‌تر،مراقبت بهداشتی و تغذیه بهتر،رضایت کاری و اوقات فراغت بیشتری را بدهد.با این حال،داشتن  پول تا حدی خوب است.وقتی درآمدمان به حدی می رسد که پاسخگوی نیازهای اساسی مان از جمله غذا، مراقبت های بهداشتی ، امنیت و سرپناه باشند.تاثیرات مثبت ثروت مثل خرید خانه ی رویاییتان با تاثیرات منفی آن مانند ساعات کاری طولانی مدت یا مشاغل پر اضطراب برای پول درآوردن،جبران می شود.

۲٫    کار کردن بیشتر از پولدار بودن خوشحالمان می کند. بیشتر مردم بر این باورند که “پدیده ها” بیشتر باعث خوشحالی ما می شوند تا “تجربه ها”. اشیاء فیزیکی،مانند آخرین مدل گوشی آیفون،کیف دستی یا ماشین بیشتر در ذهن مخاطب باقی می مانند تا اینکه بگویید به کنسرت،کلاس های آشپزی یا تعطیلات رفته اید.خرید کردن،دست کم برای مدت کوتاهی به ما به حس خوبی می دهد.اما در طولانی مدت به وسایل جدید عادت می کنیم و حتی ممکن است در ابتدا و برای مدت کمی ما را راضی نگاه دارد و در نهایت آن وسیله برایمان عادی می شود و سپس از دیده ها محو می شود.با این حال، خوشحالی ناشی از تجربه خرید،در طول زمان افزایش می‌یابد.یکی از دلایلش این است که تجربه ی خریدمان را با دیگر افراد به اشتراک می گذاریم.حتی زمانی که با ماشین جدیدتان تصادف کرده اید،باز هم با خانواده و دوستانتان در رابطه با سفرتان به کولورادو صحبت می کنید و در رابطه با تصادفتان که مجبورتان کرد تمام شب را مسافرخانه ای تاریک گذراندید .

۳٫   کمک به دیگران را جدی بگیرید .

بیشتر مردم بر این باورند که صرف پول برای خودشان برایشان خوشایند تر از صرف پول برای دیگران است.با این حال وقتی پژوهش گران به ارزیابی میزان خوشحالی افراد قبل و بعد از دریافت پاداش سالیانه خود می پردازند،به این نتیجه رسیدند که وقتی افراد این پاداش را صرف دیگران و یا کمک به مؤسسات خیریه می کنند بسیار خرسندتر از زمانی هستند که آن را خرج خودشان می کنند.این اتفاق بدون توجه به زیاد یا کم بودن مبلغ پاداش رخ می‌دهد.یکی از دلایل این پدیده این است که کمک کردن به دیگران باعث می‌شود که ما احساس خوبی در مورد خودمان داشته باشیم.

۴٫  بنابراین قبل از اینکه کیف پولتان را از جیبتان دربیاورید یا بر روی سفارش آنلاینتان کلیک کنید،به این نکته توجه داشته باشید که این خرید تا چه حد شما را خوشحال می کند.  اگر نیازهای اساسی تان را در معرض خطر قرار می هد،عقلتان را به کار بیاندازید.اگر مقداری درآمد مازاد دارید، سفری برای خودتان تدارک ببینید یا برای یادگیری مهارتی جدید کلاس بروید.در نهایت،تمام تلاش این فصل این بود که به شما آگاهی دهد،اگر پولتان را صرف دیگران و ب آن ها کمک کنید،بسیار خوشحال تر از صرف آن پول برای خودتان هستید.

مترجم:فاطمه محجوبی

برچسب ها :
دیدگاه شما