یکشنبه ۲ مهر ۰۲ - September 24, 2023

کدخبر : 11292
پنج‌شنبه 21 آوریل 2022 - 18:16
Print This Post

چگونه ارزهای دیجیتال ملی باعث ایجاد انقلابی در زندگیمان می شوند

نسل امروز:در حالیکه آمریکا پیوسته در حال چاپ پول است ، چین در حال آزمایش ، برای دیجیتالی کردن واحد پولش است . با توجه به این موضوع ، بدیهی است که دنیای مالی دست خوش تغییرات فراوانی قرار گرفته است . اما تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا به پول دیجیتالی نیاز داریم ؟ یا اینکه فرقش با پول های رایج چیست و چه مشکلاتی ایجاد می کند ؟

چگونه ارزهای دیجیتال ملی باعث ایجاد انقلابی در زندگیمان می شوند
در حالیکه آمریکا پیوسته در حال چاپ پول است ، چین در حال آزمایش ، برای دیجیتالی کردن واحد پولش است . با توجه به این موضوع ، بدیهی است که دنیای مالی دست خوش تغییرات فراوانی قرار گرفته است . اما تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا به پول دیجیتالی نیاز داریم ؟ یا اینکه فرقش با پول های رایج چیست و چه مشکلاتی ایجاد می کند ؟
همه گیری کرونا باعث تسریع فرایند خروج ارزهای دیجیتال از وضعیت نهایی و افزایش پیشرفت آن شده و بیش از پیش، آن را در مرکز توجه افراد قرار داده است . امروزه اقتصاد جهانی بیش از هر زمان دیگری، نیازمند ابزار پرداختی است که با آن بتوان به سرعت و بدون واسطه هایی مانند شرکت ویزا یا مستر کارد به پرداخت پول بپردازید. چین هم‌اکنون در حال آزمایش «یوآن دیجیتال» خود است و ایالات متحده ، بریتانیا، فرانسه، کره جنوبی و سایر کشورها نیز بر روی مراحل مشابه کار می‌کنند. در حال حاضر ۲۰ درصد از ۶۶ بانک مرکزی گزارش داده اند که احتمالاً ظرف شش سال آینده CBDC (ارز دیجیتال بانک مرکزی) صادر خواهند کرد. با تمام این اقدامات مخفیانه، به نظر می رسد در سال های آینده، ارزهای دیجیتال دولتی به طور گسترده در دسترس شهروندان عادی قرار گیرند. با این حال، افراد کمی متوجه این تغییرات در آینده خواهند شد، بیایید به بررسی روند این تغییر در آینده ای نه چندان دور بپردازیم .

چه اتفاقی می افتد و چرا به این تغییر نیاز داریم ؟
بانک مرکزی چین آزمایش (ارز دیجیتال/پرداخت الکترونیکی) دیجیتال خود را در شهرهای شنژن، سوژو، چنگدو و ژونان آغاز می کند. چهار بانک دولتی در صدور این دارایی دیجیتال مشارکت خواهند داشت: بانک کشاورزی چین، بانک صنعتی و تجاری چین و بانک سازندگی چین.
مقامات چینی ساده ترین راه را برای همگام سازی ارز دیجیتال انتخاب کرده اند – بکارگیری حوزه اجتماعی و بودجه بندی . در حال حاضر در ماه می ، مقاماتی که در سوژو در حال کارند نیمی از یارانه های حمل و نقل را به جای پول های رایج ، ارز دیجیتال و از طریق پرداخت الکترونیکی دریافت خواهند کرد . برای انجام این کار، آنها باید یک برنامه ویژه را روی تلفن های هوشمند خود نصب کنند – کیف پول الکترونیکی که می تواند به حساب بانکی موجود متصل شود. همچنین این ارز دیجیتال جدید می تواند برای پرداخت در مک دونالد، استارباکس، مترو و دیگر زنجیره های محبوب استفاده شود. تمام این ها یادآور چگونگی ترویج واحد پول یورو که ترکیبی از ۱۸ ارز اروپایی بود در چرخه ی اقتصادی است . البته این عمل به سرعت انجام نشد و در سال ۱۹۹۹ در قالب ارزی غیری دیجیتال معرفی شد . ماهیت تحول برانگیز ارز دیجیتال دولتی فقط انتشار پول دیجیتال ارزان‌تر نیست ، زیرا به کاغذ خاصی با ته نقش و سایر اقدامات امنیتی نیاز نخواهد بود. این تحول در حالی است که مقامات چینی معتقدند “ارز دیجیتالی مستقل” جایگزین موثری برای سیستم تسویه حساب دلاری ایالات متحده است. این امر تأثیر هرگونه تحریم و تهدید به تحریم را هم در سطح ملی و هم در سطح شرکت های خصوصی کاهش می دهد.علاوه بر این ، ارزهای دیجیتال ملی باعث سرعت بخشیدن به پرداخت ها ، افزایش حجم تراکنش ها و در نتیجه باعث افزایش تولید ناخالص داخلی شود که بر اثر ویروس کرونا کاهش یافته بود . این تنها یک نمونه از آن چیزی است که اقتصاد دانان آمریکایی درآینده در رابطه با دلار دیجیتالی گفتگو می کنند. با این حال، معرفی ارزهای دیجیتال اقتصاد را در همه سطوح تغییر خواهد داد: از اقتصاد جهانی گرفته تا شخصی.

چرا پرداخت ها و تراکنش ها ارزان تر می شوند؟
امروزه ما شاهد تفاوت زیادی در میزان شناخته شده بودن ابزارهای پرداخت خاص در کشورهای مختلف هستیم. برای مثال ، روس ها به طور کامل از ابزار های پرداختی بدون تماس مانند پی پس (پرداخت بدون تماس با استفاده از کارت های بانکی مستر کارت ) ، اپل پی ( یکی از محصولات نرم افزاری شرکت اپل است که فرایند پرداخت را آسان می کند) و غیره استفاده می کنند . در حالی که چینی‌ها مدت‌هاست که به پرداخت با کدهای QR (کد Quick Response (کد پاسخ سریع)، یک نوع بارکد دو بعدی است که می تواند با استفاده از گوشی‌های هوشمند و دستگاه‌های اختصاصی خواندن کد QR خوانده شود، که به طور مستقیم به متن، ایمیل، وب سایت، شماره تلفن و… لینک می شود. ) عادت کرده‌اند و«با استفاده ازصورت خود» – حتی در مترو – پرداخت می‌کنند. سپس به سراغ آمریکایی ها می رویم ، جایی که به عاشق سایت آمازون هستند و می توانند به راحتی هر چیزی را که می خواهند بردارند و خارج شوند چرا که مطمئن هستند که خریدهایشان در فروشگاه ردیابی شده و مبلغ مورد نیاز به صورت خودکار از حسابشان کسر می شود . در عین حال، ساکنان آلمان، ایتالیا، اسپانیا و اتریش پول نقد را ترجیح می دهند، اگرچه هیچ مانعی برای آن ها در رابطه با ابزارهای پرداخت وجود ندارد ، اما این ابزارها با شکل های مختلف و به صورت بدون تماس در حال حاضر در اکثر نقاط جهان در دسترس هستند .
از ارزهای دیجیتال به عنوان راهی برا ی تداوم این تکامل یاد می شود ، ابزاری که به سادگی می تواند به این لیست اضافه شود ، که کاملا قابل اعتماد نیست . برخلاف سایر ابزارهای پرداخت ، ارز دیجیتال تکمیل کننده زیرساخت مالی موجود نیست، بلکه زیرساخت جدیدی را ایجاد می کند – بدون واسطه ، شفاف و قابل اعتماد.
به طور متوسط ۱ تا ۵ درصد از پولی که برای دریافت خدمات یا یک محصول پرداخت می کنیم به عنوان کارمزد برداشت می شود . ارزهای رمزنگاری شده – مانند کدهای QR – به خریدار امکان می دهند مستقیماً به فروشنده پرداخت کند، که به معنای حذف واسطه – مانند ویزا یا مسترکارت – است و باعث ارزان تر شدن کالاها و خدمات می شود . در حال حاضر، بازارهایی وجود دارد که کاربران می توانند مستقیماً با ارزهای دیجیتال مختلف پرداخت کنند.

بی شک پرداخت با استفاده از رمز ارزها رایگان نخواهد بود اما میزان کارمزد به طور چشم گیری کاهش خواهد یافت . مبلغ آن ها توسط صادرکننده یک ارز دیجیتال متمرکز، یعنی توسط دولت، و نه توسط شرکت های بین المللی که به دنبال به حداکثر رساندن سود به هر قیمتی هستند، تعیین می شود.

دنیا دست چه کسی است ؟
ارز دیجیتال نه تنها به معنای پول های رایج بلکه فناوریی برای تامین منابع مالی دولتی ایده آل است.به بیان ساده تر، معرفی یک ارز دیجیتال دولتی می تواند جمع آوری مالیات را تا ۱۰۰ درصد افزایش دهد. درعین حال ، آن کشور مقدار زیادی داده در مورد شهروندان و امور مالی آنها دریافت خواهد کرد، که اغلب به خاطر آن فناوری‌های رمزنگاری متمرکز مورد سرزنش قرار می‌گیرند. با این حال، شفافیتی که بلاک چین ارائه می کند ممکن است کاملا مخالف عمل کند .
فناوری‌ارزهای دیجیتال به شما این امکان را می‌دهد که نه تنها شهروندان، بلکه دولت را نیز کنترل کنید، و شما را قادر می سازد که هر روبل، دلار یا یوان از بودجه ی کشورتان را تحت نظر داشته باشید و بدانید که دقیقا کجا خرج شده است . به عنوان مثال، آیا تمام ۱۶ میلیارد دلار اختصاص داده شده در چین واقعاً صرف مبارزه با ویروس کرونا شد یا بخشی از آن به بیراهه رفت و در عوض در حساب های کاملاً متفاوت ریخته شد ؟ با استفاده از ارز دیجیتال، کمک های اجتماعی هدفمند نیز واقعاً هدفمند خواهند شد و بانک های تجاری و سیستم های پرداخت نمی توانند درصد خود را از چنین پرداخت هایی دریافت کنند.
اگر ارزهای بدون هیچ محدودیتی قابل نرخ گذاری باشند، فرصت های بیشتری را هم ایجاد می کنند. در این صورت، می توان از آن برای تسویه حساب های جهانی استفاده کرد که این باعث تضعیف اقتصاد جهانی به دلار می شود، که ظاهراً همان چیزی است که چینی ها انتظارش را دارند.

جناح دولت ها چیست ؟
بسیاری از دولت‌ها در ابتدا رویکردی نظارتی نسبت به ارزهای دیجیتال داشتند، اما رشد و تکامل سریع آن‌ها، همراه با ظهور امور مالی غیرمتمرکز ، نهادهای نظارتی را مجبور کرد تا قوانینی را برای بخش نوظهور ایجاد کنند، فرآیندی که ممکن است سال‌ها طول بکشد. قوانین در سراسر جهان بسیار متفاوت است، به طوری که برخی از دولت ها از ارزهای دیجیتال استقبال و برخی دیگر آنها را به طور کامل ممنوع کرده اند . به گفته کارشناسان، چالش پیش روی نهادهای نظارتی، ایجاد قوانینی است که باعث محدود ساختن خطرهای مالی ، بدون سرکوب نوآوری شود .
در ایالات‌متحده، سیاست گذاران به دنبال قانون مند سازی ارزهای دیجیتال در حوزه ی امور مالی غیرمتمرکز هستند. با این حال ،ارزهای دیجیتال با قوانین و مقررات موجود مطابقت ندارند و ابهاماتی ایجاد می کنند که قانون گذاران ملزم به حل آن هستند. رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ،کری گنسلر، به ارزهای دیجیتال نام “غرب وحشی ” را داد تا به کمیسیون بورس اوراق بهادار پاکستان اختیارات بیشتری بدهد. جرم پاول ، رئیس بانک مرکزی فدرال و جانت یلن ، دبیر خزانه‌داری، هر دو خواستار قوانین سخت گیرانه تری شدند.
برای محدود کردن فعالیت‌های غیرقانونی، توجه مقامات بر روی مبادلاتی است که به کاربران امکان تبدیل رمز ارزها به دلار آمریکا و دیگر واحدهای پول ملی را می‌دهد. مبادلات صرافی های مهم از جمله صرافی کوین بیس ، بایننس و جمینی تحت فشار قانون گذاران متعهد به “آشنایی با مشتری ” و سایر الزامات مبارزه با پولشویی هستند. در همین حال، مجریان قانون و آژانس اطلاعاتی به یاد دارند که قابلیت ردیابی بیشتر رمز ارزها را با استفاده از بلاکچین یا زنجیره بلوکی )مخزن ذخیره تمام عملیات با سیستم بیت کوین که در دسترس کاربران است ( برای تحلیل و پی‌گیری فعالیت مجرمانه به کار گیرند. برای مثال ، برخی ازغرامتی که به مهاجمان سایبری پرداخت شده بود ، بعدها توسط پلیس اف بی آی (اداره بازرسی فدرال و یا پلیس فدرال آمریکا ) کشف شد . در سپتامبر سال ۲۰۲۱ ، وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که خاستار سختگیری در مورد استفاده از رمزارزها در حملات باج افزار (بدافزاری که رایانه یا تلفن همراه هوشمند را غیرفعال می کند و تا وقتی صاحب آن، مبلغ یا باجی نپردازد آن را فعال نمی کند ) ‌است و اولین تحریم‌ها را بر روی مبادله ای رمزنگاری شده صادر کرده‌است.
چین که به عنوان بیشترین استخراج کننده ی بیت کوین در جهان شناخته شده است ، با تمام قوا به سختگیری بیشتر در رابطه با رمز ارزها حرکت کرده است . در سپتامبر ۲۰۲۱، مقامات چین اعلام کردند که ممنوعیت فراگیر همه تراکنش های رمزنگاری و استخراج آن را ممنوع کرده و باعث سقوط فوری برخی از رمز ارزها شده است. تعدادی از کشورهای دیگر از جمله بولیوی، نیجریه و روسیه نیز استفاده از رمزارزها را محدود کرده اند و برخی دیگر نیز در فکر ایجاد محدویت هایی هستند . با این حال، اغلب دولت‌ها تاکنون رویکرد نسبتا محدود کننده ایرا اتخاذ کرده‌اند.

مترجم وتنظیم کننده:فاطمه محجوبی جورشری

برچسب ها :
دیدگاه شما