جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰۰ - May 14, 2021

کدخبر : 10737
چهارشنبه 28 آوریل 2021 - 7:10
Print This Post

روانشناسان و مشاوران در اولویت واکسیناسیون قرار گرفتند/ مردم باید شناسنامه سلامت روان داشته باشند

رئیس سازمان نظام روانشناسی با اشاره به افزایش نرخ آسیب های اجتماعی در دوران پساکرونا گفت: مردم باید شناسنامه سلامت روان داشته باشند.

دکتر محمد حاتمی، امروز در نشست خبری به مناسبت سالروز تاسیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره اظهار داشت: امروز به دو دلیل از اهمیت بالایی برخوردار است؛ دلیل اول آن این است که ۹ اردیبهشت ماه سالروز تاسیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران است. از زمان تاسیس این سازمان مسئله روانشناسی و مشاوره در کشور هم در نگاه مردم و هم در نگاه حاکمیت و در بعد کمی و کیفی در دانشگاه‌ها متحول شده است.

وی افزود: در دانشگاه‌ها مباحث روانشناسی و مشاوره نسبت به رشته‌های دیگر متفاوت شده به طوری که الان روانشناسی رقیب رشته‌های پزشکی است؛ حضور ۳۰۰ هزار دانشجوی روانشناسی و مشاوره گویای این است که مردم و جوانان ما نسبت به جایگاه روانشناسی در نظام سلامت اهمیت بالایی قائل هستند.

حاتمی با اشاره به اقبال دانشجویان برای ورود به مقطع تحصیلات تکمیلی در این رشته‌ها تاکید کرد: قبل از تاسیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره به اذن مقام معظم رهبری اساس‌نامه این سازمان پیگیری شد.

وی ادامه داد: بزگترین دغدغه امروز کشور ما سلامت روان است. سلامت روان در دوران کرونا و پساکرونا یکی از دغدغه‌های سازمان ماست. ما هفتم اسفند ماه ۹۸ نامه‌ای به دکتر نمکی و رئیس جمهور فرستادیم و آمادگی کلیه اعضای سازمان را به صورت خودجوش اعلام کردیم.

وی اقدامات سازمان در بحران کرونا را دستاوردهای جهادگونه تلقی و عنوان کرد: ما کمیته‌های مقابله با بحران را در تهران و استان‌ها شکل دادیم و در کنار استانداران و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، اقدام به انجام مشاوره کردیم. بسته‌های آموزشی تدوین شد و از طریق فضای مجازی و سامانه ۴۰۳۰ و رسانه‌ها، مردم را با این بحران کرونا، رو به رو کردیم.

وی افزود: مردم با ترس غیرمنطقی که همان فوبیا است، مواجه شده بودند. با عملکرد رسانه‌ها و سازمان در اوایل اردیبهشت ماه این ترس غیر منطقی کم کم فروکش کرد و مردم نیز پذیرفتند.

حاتمی اظهار داشت: بزرگترین مسئله ما بعد از کرونا، سلامت روان است و اگر کرونا فروکش کند، مسئله اول ما سلامت روان شهروندان است.

وی با اشاره به مشکلات و اختلالات روانی کودکان در دوران قرنطینه گفت: بحث مشکلات اعصاب و روان کودکان که در قرنطینه هستند و موجب توقف رشد اجتماعی آن‌ها شده، از مسائل اصلی مدنظر ماست.

حاتمی به بحث تعرفه‌های مشاوره و روانشناسی اشاره و خاطرنشان کرد: بحث ساماندهی تعرفه‌ها را هم در سال ۹۸ و هم در سال ۹۹ و هم در سال ۱۴۰۰ پیشنهاد کردیم اما هنوز هیئت دولت به ما ابلاغ نکرده است.

وی افزود: اقدام خوبی که در سال گذشته صورت گرفت، بحث سازمان بهزیستی بود. این سازمان متقاعد شد که کسانی که می‌خواهند در سازمان بهزیستی فعالیت کنند، حتما باید پروانه سازمان نظام روانشناسی را داشته باشند.

وی به همکاری حوزه علمیه و سازمان نظام روانشناسی اشاره و بیان کرد: ما با حوزه‎‌های علمیه در دو سال گذشته ارتباط خیلی خوبی برقرار کردیم. حوزه‌های علمیه در بحث مشاوره، حرف برای گفتن داشتند و رشته‌هایی را در آنجا تاسیس کرده بودند و از شورای عالی انقلاب فرهنگی مجوز داشتند و ما بالاخره توانستیم از شورای مرکزی سازمان مجوز کمیسیون مشاوره اسلامی و روانشناسی مبتنی بر فرهنگ دینی و اسلامی را دریافت کنیم.

وی اضافه کرد: تلاش کردیم که سطح ۳ و ۴ به عنوان یک مقطع محسوب شود. کسی که فوق لیسانس روانشناسی داشت یا کسی که دکترای روانشناسی داشته باشد، سطح ۳ و ۴ به حساب بیاوریم. امیدواریم بین حوزه علمیه و سازمان پیوند خوبی برقرار شود و همراهی و همکاری خوبی داشته باشیم.

رئیس سازمان نظام روانشناسی افزود: نرخ آسیب‌های اجتماعی در دوران پساکرونا افزایش می‌یابد و بهتر است پیشگیری کنیم البته در حال حاضر نیز دیر شده است.

برچسب ها :
دیدگاه شما