چهارشنبه ۱۲ بهمن ۰۱ - February 1, 2023

کدخبر : 3258
دوشنبه 6 فوریه 2017 - 16:11
Print This Post

یک دلار بدهی خارجی نداریم/امکان معاملات دلاری نیست

مدیرعامل بانک صنعت و معدن با بیان اینکه این بانک یک دلار هم به بانک های خارجی بدهی ندارد،گفت: پیش از این رقم بدهی این بانک به بانک های خارجی به ۵۰۰ میلیون یورو هم می رسید که بخش عمده آن به دلیل وضعیت تحریم ها بود اما این بدهی تسویه شده است.

bank-sanat-o-madan

علی اشرف افخمی امروز در نشست خبری با تاکید بر اینکه هیچ بانکی از بانک ما طلبکار نیست و این موضوع قدرت چانه زنی ما را با بانک های خارجی افزایش می دهد و حالت برابری برای ما ایجاد می کند، اظهار داشت: از بانک مرکزی خط اعتباری دریافت کردیم و به عنوان سرمایه از آن بهره می گیریم البته این در حالی است که ۸۵ تا ۹۰ درصد بانک های توسعه ای در دنیا دولتی هستند.

وی با اعلام اینکه با تجدید ارزیابی، سرمایه بانک به ۴ هزار میلیارد تومان رسیده و این رقم ثبت شده است، افزود: طی ۲ سال گذشته با دولت و مجلس رایزنی هایی برای افزایش سرمایه صورت گرفت و در قانون بودجه افزایش سرمایه برای بانک های دولتی و توسعه ای دیده شده است که دو هفته پیش آئین نامه آن در دولت به تصویب رسید و براین اساس بانک های ملی، سپه، کشاورزی، صنعت و معدن و توسعه صادرات افزایش سرمایه خواهند داشت که جنس آن بهتر از تجدید ارزیابی است.

افخمی گفت: معوقات بانک صنعت و معدن طی سه سال گذشته به طور مرتب کاهش یافته و از ۱۲٫۵ به ۱۰٫۵ درصد و سپس با کاهش دائمی به ۷٫۸ درصد رسید که براساس برنامه ریزی ها این میزان تا پایان سال به کمتر از ۷ درصد بالغ خواهد شد.

وی رقم معوقات بانک را ۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: بانک صنعت و معدن در کشورهای اروپایی شعبه ندارد ولی بانک دارد به نحوی که این بانک سهامدار اصلی بانک تجاری ایران و اروپاست؛ با توجه به اینکه امکان استفاده از دلار وجود ندارد با یورو مبادلات انجام می شود این در حالی است که با بسیاری از بانک های خارجی رابطه و مراوده داریم.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن با بیان اینکه در ۱۰ ماهه ابتدای امسال ۱۰۲ واحد کوچک و متوسط با تامین مالی ۱۵۰ میلیارد تومان به بهره برداری رسیده است، افزود: ۱۶۵۰ نفر در این واحدها مشغول به کار هستند، همچنین به ۱۸ پروژه بزرگ ۱۵۰ میلیون دلار وام اعطا شده است. پروژه هایی در دست اجرا داریم که از جمله آنها ۱۳۷ پروژه کوچک و متوسط با تسهیلات ۴۲۵ میلیارد تومانی است که عمدتا در سال آینده راه اندازی می شوند و بر اساس اجرای این پروژه ها ۳ هزار و ۷۰۰ نفر مشغول به کار خواهند شد

وی با بیان اینکه این بانک یک دلار هم به بانک های خارجی بدهی ندارد، گفت: پیش از این رقم بدهی این بانک به بانک های خارجی به ۵۰۰ میلیون یورو هم می رسید که بخش عمده آن به دلیل وضعیت تحریم ها بود اما این بدهی تسویه شد؛ در همین حال پس از برجام تسویه بدهی بانک به بانک های خارجی شتاب گرفت.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن به گشایش اعتبار در ۱۰ ماه گذشته اشاره و تصریح کرد: ۲۹۳ فقره گشایش اعتبار با بانک‌های خارجی از مسیر سوئیفت انجام و روابط کارگزاری با ۷۱ بانک برقرار شده است.

وی با بیان اینکه در گذشته هزینه جابجایی پول بیش از ۱۰ درصد بود که اکنون به زیر این ۰,۵ درصد رسیده است، تاکید کرد: جزو بانک‌هایی هستیم که سیستم پولشویی در آن اجرا می‌شود. خط اعتباری ۴۰۰ میلیون دلاری از اگزیم بانک هند گرفته شده که ۷۰ درصد آن مورد استفاده قرار گرفت.

به گفته افخمی، ۲ هزار میلیارد تومان به سرمایه بانک صنعت و معدن افزوده می شود که بر این اساس سرمایه بانک به ۶ هزار میلیارد تومان خواهد رسید و بدنبال آن کفایت سرمایه نیز به ۱۲ درصد افزایش خواهد یافت؛ در این حال به بازل ۳ نزدیک می شویم که در فضای بین المللی یک فرصت مناسب برای ما تلقی می شود.

وی با اشاره به اینکه ۱۸۰ واحد بزرگ و متوسط با سرمایه گذاری ۲۶ هزار میلیارد تومانی در سال های ۹۶ و ۹۷ راه اندازی خواهند شد، تصریح کرد: بیش از ۴ میلیون یورو میزان ارزبری این پروژه ها بوده است، همچنین میزان اشتغالزایی آنها به ۳۳ هزار شغل جدید می رسد.

افخمی با اعلام اینکه فردا نیروگاه بهبهان توسط معاون اول رییس جمهور با تامین مالی بانک صنعت و معدن افتتاح خواهد شد، افزود: با تامین اعتبار ۲۲۰ میلیون یورویی بانک، پتروشیمی ایلام اواخر سال آینده راه اندازی می شود. پتروشیی لرستان با تامین اعتبار ۲۳۰ میلیون یورو وارد مدار تولید شد، واحددیگر پتروشیمی مهاباد بود که صادراتش نیز به زودی آغاز می شود. مشارکت مالی در پتروشیمی بوشهر و پالایشگاه بیدبلند نیز توسط بانک انجام شده است.

وی به استراتژی بانک طی سه سال اخیر که توجه به پروژه های زیرساختی است، اشاره و تصریح کرد: راه اندازی اولین قطار سریع السیر تهران – اصفهان با تامین اعتبار ۱٫۸ درصدی انجام شده و مطالعات پروژه قطار سریع السیر تهران -مشهد نیز با اعتبار بیش از ۲٫۲ میلیارد دلار عملیاتی خواهد شد.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن از تامین مالی صنایع دریایی، ۲۵ موتور هواپیما و غیره خبرداد و گفت: با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی و بانک مرکزی خط اعتباری و وام به صنایع مختلف پرداخت کرده ایم. ۵ میلیارد دلار با صندوق توسعه ملی قرارداد بستیم که ۴٫۸ میلیارد دلار آن عملیاتی شده و ۴٫۲ میلیارد دلار گشایش اعتبار صورت گرفته است. در سال ۹۴ حدود ۳٫۱ میلیارد دلار با صندوق قرار داد منعقد کرده بودیم اما در سال ۹۵ قراردادی نداشتیم.

وی با اشاره به اینکه در ۱۰ ماهه امسال ۱۸۵۰ میلیارد تومان تسهیلات به بنگاه‌های کوچک پرداخت شده، اظهار داشت: این موضوع در راستای طرح دولت به منظور حفظ اشتغال و خروج از رکود انجام شد و این بانک نیز سهم ایفا کرده و تسهیلات پرداختی مربوط به ۱۲۵۶ واحد بوده است. ۱۲ درصد کل تسهیلات رونق تولید را بانک صنعت و معدن پرداخت کرده است.

برچسب ها :
دیدگاه شما