جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰۰ - May 14, 2021

کدخبر : 841
یکشنبه 17 ژانویه 2016 - 13:05
Print This Post

ساماندهی مطالبات سهام‌داری نیازمند اصلاح قانون بازار سرمایه/ برگزاری همایش بازار سرمایه در اردیبهشت ۹۵

نسل امروز:مدیر عامل سمات امروز در نخستین نشست خبری خود پس از در دست‌گیری سکان سمات صبح امروز در جمع خبرنگاران گفت: شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه از تمام ابزارهای خود به منظور حمایت از عموم سهامداران استفاده می‌کند.

samat

محمدرضا محسنی مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه ( سمات )با بیان اینکه تا پایان آذر امسال ۵۰۵ کد معاملاتی از سوی خارجی‌ها در بازار سرمایه‌ به ثبت رسیده عنوان کرد: برای ساماندهی مطالبات سهام‌داران پیشنهادهایی برای اصلاح قانون بازار سرمایه ارائه شده است.

وی به پیشنهاد صندوق سپرده گذاری اسلامی اشاره کرد و گفت: کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی نقاط مشترک زیادی در زمینه واحد پولی، مدیریت معاملات بر اساس قوانین و مقررات اسلامی و … دارند که می توان با راه اندازی یک صندوق سرمایه گذاری مشترک، گام های بلندی را برای گسترش روابط های تجاری و اقتصادی برداشت.

محسنی در ادامه به میزبانی سمات از مدیران عامل بانک های آلمانی اشاره کرد و گفت: هفته گذشته علاوه بر مدیران عامل بانک های آلمان، با مدیر بورس مونیخ ملاقات های سازنده ای انجام شد و امشب نیز با مدیر سابق بورس نیویورک جلسه ای برگزار می شود که همه این ملاقات ها با هدف بین المللی شدن بورس ایران انجام می گیرد.

وی افزود: با توجه به دستورالعمل افزایش سرمایه، تمامی ناشران بورس و فرابورسی موظف به رعایت این اطلاعات هستند و شرکت سپرده‌گذاری در مرحله ثبت افزایش سرمایه نمی‌تواند دخالتی در این دستورالعمل‌ها داشته باشد.

محسنی با بیان اینکه ضمانت اجرایی دستورالعمل‌ها نیازمند دیدگاه سازمان بورس است، عنوان کرد: طی ۴ ماه اخیر تلاش شده ارتباط وسیع تری با ارکان بازار سرمایه و نیز در حوزه منابع انسانی شرکت سپرده‌گذاری صورت بگیرد، در حوزه بین‌المللی نیز افزایش رایزنی‌ها با مجامع و محافل بین‌المللی از جمله اجلاس ACG و یا شرکت در اجلاس IC و رایزنی با دبیر کل D8 به منظور راه‌اندازی صندوق سپرده‌گذاری اسلامی از جمله فعالیت‌هایی بوده که در حدود ۴ ماه گذشته صورت گرفته است.

وی با اشاره به استقبال هیأت‌های سرمایه‌گذاری خارجی به منظور آشنایی با کارکردهای بازار سرمایه ایران گفت: به طور میانگین سمات هر هفته ۲ جلسه با هیأت‌های خارجی برگزار می‌کند که در آخرین جلسه متولیان بورس مونیخ آلمان در هفته گذشته با بورس ایران رایزنی کرده‌اند این در حالی است که شامگاه امروز نیز سپرده‌گذاری ایران میزبان مدیرعامل سابق بورس نیویورک خواهد بود، همچنین طی ۲۷ و ۲۸ اردیبهشت ماه سال آینده نیز اولین همایش جهانی بازار سرمایه با محوریت سپرده‌گذاری برگزار خواهد شد.

محسنی از آماده‌سازی نرم‌افزار جدید پس از معاملات (IRPT) و تست‌های آزمایشی آن خبر داد و گفت: سازمان بورس مطابق با برنامه‌ریزی خود از سه سال گذشته نگارش این نرم‌افزار را آغاز کرده و هم اکنون از سوی سازمان بورس در حال گذراندن مرحله آزمایشی است.

مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه اوراق بهادار با اعلام آخرین تعداد کدهای معاملاتی در بازار سهام گفت: تا پایان اذر ماه امسال تعداد کدهای معاملاتی صادر شده برای سرمایه‌گذاران خارجی به رقم ۵۰۵ کد معاملاتی رسیده که از این تعداد ۳۹۴ کد حقیقی و ۱۱۱ کد حقوقی هستند.

وی گفت:در آذر ماه امسال نیز ۱۸ کد معاملاتی برای سرمایه‌گذاران خارجی صادر شد که از این تعداد ۸کد معاملاتی حقوقی بوده است. ارزش خرید سرمایه‌گذاران خارجی نیز طی دوره مذکور ۴۲ میلیارد ریال به ارزش فروش این معامله‌گران مبلغ ۱۰۲ میلیارد ریال بوده است.

وی از مناسبات خوب سمات با شرکت‌های سپرده‌گذاری دنیا از جمله شرکت سپرده‌گذاری کشور کره جنوبی سخن گفت و افزود: در زمینه عملیات و راه‌اندازی سامانه‌ها هم اکنون اقبال زیادی از سوی سرمایه‌گذاران خارجی وجود داشته که در این بین بانک تجارت و بانک صادرات نیز برای همکاری اعلام آمادگی کرد.

در ادامه این نشست حاجی نوروزی، رئیس هیأت مدیره سمات نیز با بیان اینکه تعداد کل کدهای معاملاتی بازار سرمایه ایران به ۸ میلیون و ۷۳۶ هزار و ۴۲۷ کد معاملاتی بالغ شده است، عنوان کرد: از این تعداد در مجموع ۶ میلیون و ۶۵۵ هزار و ۸۸۴ کد معاملاتی فعال و حدود ۲ میلیون کد نیز غیر فعال هستند.

وی با بیان اینکه تعداد کدهای فعال حقیقی هم اکنون به ۶ میلیون و ۶۲۰ هزار و ۲۸۰ کد معاملاتی بالغ شده است گفت: از این مجموع تعداد ۳۵ هزار و ۱۲۱ کد معاملاتی مربوط به اشخاص حقوقی است. همچنین از میان کدهای حقیقی بازار حدود ۴ هزار و ۶۶۵ کد معاملاتی مرد و ۲ هزار و ۳۳۴ کد معاملاتی زن در بازار سرمایه ایران حضور دارند.

در ادامه این نشست با اشاره به تفسیر ماده ۶ دستورالعمل معاملات اعتباری مبنی بر ماهیت حقوقی مال اعتبار داده شده از سوی سازمان بورس، از توسعه خدمات سپرده‌گذاری از طریق ۶۰ دفتر پیشخوان دولت در ۳۰ استان کشور اشاره و عنوان شد. با توجه به خلاء‌های قانونی از جمله عدم امکان رصد سود سهامداری و یا تجمیع سهام جدید شرکت‌ها، طرحی همسو با لایحه اصلاح قانون بازار سرمایه در ۵ ماده به منظور ساماندهی سهام‌داران به سازمان بورس ارائه شده که انتظار می‌رود، از طریق اصلاح آن در مجلس شورای اسلامی بتوان شرایط بهتری را برای سهامداران ایجاد کرد.

محسنی از تجمیع سامانه پس از معاملات بورس کالا مطابق با برنامه پنجم توسعه در شرکت سپرده‌گذاری تا قبل از پایان سال جاری خبر داد و عنوان کرد: تا به امروز ۱۵ شرکت مختلف از ۱۰ کشور از جمله کشورهای آلمان،‌انگلیس، سوئیس و قبرس به منظور همکاری با بازار سرمایه ایران به منظور تبادل و نقل و انتقال‌های سرمایه‌گذاری اعلام آمادگی کردند.

این مقام مسوول درباره ارزش معاملات سهامداران خارجی در آذر ماه اظهار داشت: سهامداران خارجی آذر ماه ۴۲ میلیارد ریال سهم خریدند و در همین ماه اقدام به فروش ۱۰۲ میلیارد ریالی کردند.

برچسب ها :
دیدگاه شما