یکشنبه ۱۲ آذر ۰۲ - December 3, 2023

آخرین خبرها

کدخبر : 13159
شنبه 4 نوامبر 2023 - 15:02
Print This Post

پنجاه و پنجمین شماره نشریه «سرو» منتشر شد

پنجاه و پنجمین شماره ماهنامه فرهنگی هنری «سرو» با عنوان «جنگِ صلح» از سوی موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس منتشر شد.

پنجاه و پنجمین شماره ماهنامه فرهنگی هنری «سرو» با عنوان «جنگِ صلح» از سوی موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، پنجاه و پنجمین شماره ماهنامه فرهنگی و هنری «سرو» از سوی موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با عنوان «جنگِ صلح» منتشر شد.
نشریه سرو از بخش‌های مختلفی تحت عنوان «یادمان»، «راویان»، «دیده‌بان»، «گفتمان»، «پرسمان»، «ترجمان» تشکیل شده که هر بخش شامل موضوعات متنوعی است.
در این شماره از ماهنامه «سرو» سرمقاله‌ای به قلم سردار محمدقاسم ناظر با تیتر «جنگی برای صلح» منتشر شده است.
در بخش یادمان سرو، بیانات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در دیدار با پیشکسوتان و فرماندهان دفاع مقدس را با عنوان «روایت معیار در بیان فرمانده» و سپس حاشیه نگاری دیدار پیشکسوتان و فعالان دفاع مقدس با رهبر معظم انقلاب اسلامی را با عنوان «گزارش یک دیدار» می خوانیم. «زنگ دفاع» عنوان گزارشی از برگزاری همایش سراسری «جهاد و مقاومت از دیروز تا امروز»  در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس از دیگر بخش های خواندنی یادمان سرو است. 
در فصل گفتمان این شماره از نشریه سرو، در گفتگویی جذاب با سردار «رضا محمدی نیا» مسئول تبلیغات ستاد منطقه هفت و قرارگاه حمزه و فرمانده سپاه سلماس در دوران دفاع مقدس، روایت وی را از روزی که دشمن قدرت ایران اسلامی را باور کرد می خوانیم و در ادامه بررسی سیر تطور مفهوم صدور انقلاب در دوران دفاع مقدس را در مقاله ای با عنوان «جنگِ صلح» آورده است. بررسی نقش زنان در دوران دفاع مقدس و تأملی در نقش دانشجویان در عرصۀ دفاع مقدس از دیگر مطالب گفتمان سرو است.
در بخش دیده بان سرو، در مقاله ای به قلم محسن محمدی تحت عنوان «فانوس به دستان» نگاهی دارد به کارنامه و توانایی های نسل سوم کارگردانان سینمای دفاع مقدس و در ادامه در گفتگویی با «ایوب آقاخانی» نمایشنامه نویس، بازیگر و کارگردان تئاتر ، اوضاع کیفی تئاتر دفاع مقدس، عوامل تاثیرگذار در پیشرفت و پسرفت این ژانر از تئاتر را بررسی کرده است. 
در ادامه این نشریه و در بخش‌های پرسمان، راهیان و راویان سرو به موضوعاتی همچون وا کاوی روایت های فرماندهان ارتش و سپاه درباره غافلگیری ایران در آغاز جنگ تحمیلی، نگاهی بر عملکرد دولت شهید رجایی در قبال جنگ، یادداشت شفاهی معاون عملیات نیروی دریایی ارتش در دوران دفاع مقدس، مروری بر زندگی و زمانۀ آخرین بازماندۀ خستگی ناپذیر گروهان ۱۷ همافران، روایت شکست حصر آبادان، روایت سقوط هواپیماو شهادت جمعی از فرماندهان ارتش و سپاه، مروری بر عملیات شهید غیوراصلی و یارانش، شش روایت از زندگی شهید مدافع حرم «هادی کجباف»، چالش های روایتگری دفاع مقدس و … پرداخته شده است.
گفتنی است نشریه سرو به سردبیری «داوود عامری» در ۱۲۰صفحه، از سوی موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس چاپ و منتشر می‌شود.

برچسب ها :
دیدگاه شما