یکشنبه ۱۲ آذر ۰۲ - December 3, 2023

آخرین خبرها

کدخبر : 12350
یکشنبه 19 فوریه 2023 - 14:50
Print This Post

دانشجویان هم در دوران تحصیل می‌توانند بیمه‌شده تأمین‌اجتماعی باشند

آیا می‌دانید دانشجویان هم در دوران تحصیل می‌توانند تحت پوشش بیمه تأمین‌اجتماعی قرار گیرند و از خدمات این بزرگترین صندوق بیمه‌ای کشور بهره‌مند شوند؟ یعنی تمامی دانشجویان کشور، بدون توجه به اینکه در چه رشته‌ای درس می‌خوانند، سال چندم هستند، چند ترم مانده تا فارغ‌‎التحصیل شوند، در چه دانشکده یا دانشگاهی مشغول به تحصیل هستند و... می‌توانند همانند شاغلان خود را نزد سازمان تأمین‌اجتماعی بیمه کنند.

سازمان تأمین‌اجتماعی با هدف گسترش پوشش بیمه اجتماعی و تعمیم و گسترش خدمات بیمه‌ای به همه اقشار جامعه، این امکان را برای دانشجویان عزیز هم فراهم کرده که با انعقاد قرارداد بیمه و پرداخت حق بیمه مقرر، تحت پوشش بیمه اجتماعی قرار گیرند.

برخی از مزایای طرح بیمه دانشجویی تامین‌اجتماعی عبارت است از:

– فرد دانشجو حتی اگر تحت پوشش بیمه والدین خود باشد، می‌‎تواند از این طرح بیمه‌ای به شکل جداگانه استفاده و برای خود سابقه بیمه‌ای مستقل ایجاد کند.

– فرد دانشجو حتی اگر در حال استفاده از مستمری بازماندگان باشد، می‎‌تواند با مشارکت در طرح بیمه دانشجویی از مزایای این طرح نیز استفاده کند. به عبارت دیگر، طرح بیمه دانشجویی مانع دریافت مستمری بازماندگان نیست.

سوابق بیمه دانشجویی، پس از فارغ‌التحصیلی به سابقه کار و بیمه در هر کارگاه دیگر متصل می‌شود. به‌عنوان مثال، اگر دانشجویی در دوران تحصیلات کارشناسی، ۴ سال سابقه بیمه‌پردازی برای خود ایجاد کند و پس از فارغ‌التحصیلی در کارگاهی مشغول به کار شود، ۴ سال سابقه بیمه دانشجویی او به سوابق بیمه‌پردازی بعدی متصل شده و در بهره‌مندی از انواع خدمات بیمه‌ای کوتاه‌مدت و بلندمدت تأمین‌اجتماعی مؤثر خواهد بود.

– در صورتی‌ که پس از فارغ‌التحصیلی، بیمه‌پردازی این افراد در سایر صندوق‌های بیمه‌ای همچون صندوق بازنشستگی کشوری، نیروهای مسلح و… ادامه یابد، سوابق بیمه تأمین‌اجتماعی دوران تحصیل آنان، قابل انتقال به سایر صندوق‌های بیمه‌گر خواهد بود.

– دانشجویان در صورت تمایل با انتخاب خود می‌توانند از خدمات درمانی تأمین‌اجتماعی نیز استفاده کنند.  

شرایط بهره‌مندی دانشجویان از بیمه تأمین‌اجتماعی

بیمه دانشجویی تأمین‌اجتماعی یکی از زیرمجموعه‌های «طرح بیمه فراگیر خانواده ایرانی» است که اجرای آن در دوره مدیریتی جدید سازمان تأمین‌اجتماعی و در دولت سیزدهم آغاز شده است. در این طرح، نرخ پرداخت حق‌بیمه برای دانشجویان به شکل انتخابی ١٢، ١۴ یا ١٨ درصد دستمزد یا درآمد ماهانه انتخابی فرد متقاضی است و دانشجویان می‌توانند با انتخاب یکی از این سه سطح، در سال جاری با پرداخت به ترتیب ۵١٨، ۶٠۴ و ٧٧٧ هزار تومان تحت پوشش خدمات بیمه‌ای سازمان تأمین‌اجتماعی قرار گیرند.

سطوح مختلف حق بیمه پرداختی بیمه دانشجویی، شامل تعهدات زیر است:

– نرخ پرداخت حق‌بیمه ۱۲ درصد مشتمل بر تعهدات بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی است.

– نرخ پرداخت حق‌بیمه ۱۴ درصد امکان استفاده از تعهدات بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی را برای دانشجویان به همراه خواهد داشت.

– کامل‌ترین نرخ پرداخت حق‌بیمه در این نوع بیمه نرخ ۱۸ درصد است که کلیه تعهدات مربوط به بازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی را برای افراد تحت پوشش به همراه خواهد داشت.

لازم به ذکر است شرط سنی برای استفاده از این طرح بیمه‌ای ۱۸ تا ۵۰ سال در نظر گرفته شده و دانشجویانی که بیش از ۵۰ سال سن دارند، در صورت داشتن سابقه بیمه‌پردازی قبلی به میزان معادل مازاد سنی نسبت به ۵۰ سال می‌توانند تحت پوشش این بیمه قرار گیرند. علاوه بر این دانشجویانی که دارای ۱۰ سال سابقه قبلی باشند، از شرط سنی معاف خواهند بود.

نحوه استفاده دانشجویان بیمه‌شده از خدمات درمانی تأمین‌اجتماعی

چنانچه دانشجویی درخواست استفاده از خدمات درمانی سازمان تأمین‌اجتماعی را داشته باشد، باید به ازای خود و هر یک از افراد تحت تکفل قانونی، سرانه درمان مشخص شده برای هر سال را به همراه حق بیمه پرداختی در هر ماه، پرداخت کند. در سال ۱۴۰۱ میزان سرانه درمان تعیین شده در قانون بودجه این سال، ۹۲ هزار تومان به ازای هر فرد تعیین شده است.

نحوه انعقاد قرارداد بیمه دانشجویان و پرداخت حق بیمه

انعقاد قرارداد بیمه دانشجویی تأمین‌اجتماعی، به‌صورت کاملاً غیرحضوری و بدون حتی یک مراجعه حضوری به شعب تأمین‌اجتماعی امکانپذیر است؛ هرچند در صورت تمایل شخصی، فرد متقاضی می‌تواند به هر یک از شعب یا کارگزاری‌های رسمی تأمین‌اجتماعی نیز برای انعقاد قرارداد مراجعه کند.

یکی از راه‌های ثبت‌نام و انعقاد قرارداد در طرح بیمه دانشجویی تامین‌اجتماعی  مراجعه به سامانه خدمات غیرحضوری تأمین‌اجتماعی به نشانی es.tamin.ir  و ثبت‌نام در این سامانه تنها با چند کلیک ساده است. در این سامانه، راهنمای عقد قرارداد این نوع بیمه بارگذاری شده و برای همه دانشجویان علاقه‌مند به بیمه، قابل مشاهده و بهره‌برداری است.

راه دیگر، دانلود و نصب اپلیکیشن «تأمینم» یا همان «تأمین‌اجتماعی من» است. این اپلیکیشن را می‌توان از سایت سازمان تأمین‌اجتماعی به نشانی tamin.ir  یا «کافه بازار» دریافت و روی گوشی تلفن همراه نصب و از آن استفاده کرد.

اگر هم به رایانه یا گوشی تلفن همراه دسترسی ندارید، برای انعقاد قرارداد بیمه دانشجویی می‌توانید به یکی از شعب یا کارگزاری‌های رسمی سازمان تأمین‌اجتماعی در سراسر کشور مراجعه کنید.

نکته آخر اینکه همکاران ما در مرکز ارتباطات مردمی سازمان تأمین‌اجتماعی با شماره تلفن ۱۴۲۰ در تمام ساعات شبانه‌روز و حتی روزهای تعطیل، آماده پاسخگویی به سؤالات، ارائه راهنمایی و رفع مشکلات احتمالی هستند.

لینک‌های استفاده شده در متن:

https://tamin.ir/page/student/

https://tamin.ir/

https://es.tamin.ir/view/#/main

برچسب ها :
دیدگاه شما