یکشنبه ۳ مهر ۰۱ - September 25, 2022

کدخبر : 11619
سه‌شنبه 16 آگوست 2022 - 18:47
Print This Post

بهره‌برداری از بخشی از خط ۱۰ مترو تا پایان دوره زاکانی

با حضور معاون شهردار تهران و شهردار منطقه ۲۲ ، مراسم انعقاد تفاهم‌نامه واگذاری زمین دپوی خط ۱۰ مترو تهران برگزار شد و بنا بر اعلام شهردار منطقه بخشی از خط ۱۰ مترو تا پایان دوره زاکانی در منطقه ۲۲ به بهره‌برداری می‌رسد.

عصر امروز مراسم انعقاد تفاهم‌نامه واگذاری زمین دپوی خط ۱۰ مترو تهران در منطقه ۲۲ با حضور سیدمجتبی شفیعی ، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، وحیدرضا انارکی محمدی، شهردار منطقه ۲۲ و مسعود درستی، مدیرعامل شرکت مترو تهران در منطقه ۲۲ برگزار شد.

مسعود درستی، مدیرعامل شرکت مترو تهران با اشاره به انعقاد تفاهمنامه و عملیات اجرایی خط ۱۰ اظهار کرد: این خط از منطقه ۲۲ شروع می‌شود و منتهی‌الیه آن می‌رسد به شمال منطقه ۴، یکی از مهمترین موضوعاتی که در ابتدا و انتهای خط داریم اینست که بتوانیم تعیین تکلیف بکنیم.

وی گفت: خط ۱۰ متروی تهران طی چهار سال آینده به مرور و به صورت فازبندی به بهره‌برداری می‌رسد. ضمن اینکه طول خط براساس بررسی‌های اولیه ۴۳ کیلومتر و با ۳۵ ایستگاه در نظر گرفته شده است که با انعقاد تفاهم‌نامه امروز طول خط ۴۷ کیلومتر و تعداد ایستگاه‌ها به ۳۶ مورد خواهد رسید که از این خط ۱۲ ایستگاه در منطقه ۲۲ قرار دارد.

مدیرعامل شرکت مترو تهران همچنین در خصوص اتمام سایرخطوط مترو گفت: در خط هفت ۳ ایستگاه داریم که هنوز تمام نشده است. یعنی وارد فاز بهره‌برداری نشده‌ایم. تلاشمان این است که تا پایان سال دو ایستگاه را انجام بدهیم و یک ایستگاه دیگر را در سال آینده به بهره‌برداری برسانیم که این ایستگاه‌ها عبارتند از میدان کتاب، دادمان و ورزشگاه خط تختی.

درستی اضافه کرد: اگر این سه ایستگاه را وارد فاز بهره‌برداری بکنیم به این معنا نیست که خط هفت کارش تمام شده است. ایستگاه‌های بهره‌برداری شده نواقص خود را دارد که به مرور باید رفع بشود. امسال تمرکز ما این است که ۸ ایستگاه در خط ۶ با تمرکز بخش میانی آن( حد فاصل میدان امام حسین تا دانشگاه تربیت مدرس ) به بهره‌برداری برسانیم.

وحیدرضا انارکی محمدی، شهردار منطقه ۲۲ در این مراسم اظهار کرد: کمبودهایی در زمینه ناوگان حمل و نقل عمومی در این منطقه از تهران وجود دارد که در تلاش هستیم در راه‌ اندازی مودهای حمل و نقلی مشکلات این بخش را کاهش دهیم. امروز واگذاری زمینی به مساحت ۲۵٫۸ هکتار به جهت افزوده شدن این بخش به خط ۱۰ متروی تهران با انعقاد تفاهم‌نامه مدنظر قرار گرفت.

وی گفت: اجرای این طرح توسط دوستان مترو در حوزه ترافیک با قرارگاه خاتم اجرا خواهد شد. ضمن اینکه منطقه از نظر جغرافیایی یک منطقه خاص است. طول این منطقه نزدیک به ۲۰ کیلومتر است اتوبان‌های شهید همدانی و شهید خرازی و شهید فهمیده سه اتوبانی است که مبادی ورودی غرب تهران به منطقه ۲۲ است.

محمدی تصریح کرد: پیش‌بینی این است که تا پایان این دوره از مدیریت شهری تا سال ۱۴۰۴ قسمتی از خط ۱۰ اجرا بشود.

شیفعی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران نیز در این مراسم اظهار کرد: زمینی که امروز در قالب این تفاهم‌نامه برای افزایش طول خط ۱۰ در نظر گرفته شده بیش از ۲۸٫۵ هکتار است و اقدامات لازم با همکاری قرارگاه خاتم، شهرداری منطقه ۲۲ و شرکت متروی تهران انجام می‌شود. این تفاهم‌نامه گام بزرگی در ایجاد زیرساخت‌های مؤثر برای حمل و نقل عمومی شهروندان محسوب می‌شود.

برچسب ها :
دیدگاه شما