چهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۹ - August 5, 2020

کدخبر : 10382
شنبه 4 جولای 2020 - 15:56
Print This Post

ایران کماکان در صدر اولویت های سیاست خارجی عراق

نتایج یک نظر سنجی در مورد اولویت های سیاست خارجی عراق نشان می دهد که از نظر شهروندان این کشور، جمهوری اسلامی ایران کماکان می بایست در اولویت سیاست خارجی عراق باشد.


یافته های این نظر سنجی که از میان ۴۰۰ شهروند عراقی از قومیت ها و مذاهب مختلف انجام گرفته نشان گر آن است که از نظر ۳۶٫۲۶ درصد پاسخ دهندگان، ایران همچنان از بیشترین اهمیت در سیاست خارجی عراق برخوردار است. پس از ایران ایالات متحده با ۲۲٫۹ درصد اتحادیه اروپا با ۱۶٫۴۲ درصد، کشورهای حاشیه خلیج فارس با ۱۶٫۲ درصد و ترکیه با ۸٫۲۲ درصد در رتبه های بعد قرار دارند.
ویژگی متمایز این نظر سنجی نسبت به موارد مشابه که توسط موسسات تحقیقاتی و افکار سنجی دیگر صورت گرفته دقت در ساختار جمعیتی کشور عراق می باشد. ۶۲ درصد پاسخ دهندگان به این نظر سنجی از شیعان عراق درمناطق عمدتا شیعه نشین، ۲۶درصد از کردهای عراقی در مناطق شمالی عراق و ۱۲ درصد نیز از میان اهل سنت عرب در مناطق عمدتا سنی نشین عراق بوده است.

ضمن اینکه در این نظر سنجی توجه ویژه ای به گروه های سِنی نیز صورت پذیرفته است.گفتنی است این نظر سنجی توسط موسسه تحقیقات بین المللی ابرار معاصر تهران با همکاری پژوهشگران عراقی در ماه خرداد(ژوئن)سال جاری انجام گرفته است.

برچسب ها :
دیدگاه شما