دوشنبه ۲۳ تیر ۹۹ - July 13, 2020

کدخبر : 10224
یکشنبه 1 مارس 2020 - 12:21
Print This Post

برای ایجاد ارزش افزوده از پسماندهای بیمارستانی رویداد بازگشت سبز برگزار می‌شود

نشست خبری رویداد بازگشت سبز با حضور دکتر کوهپایه زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران؛ دکتر متولیان معاون تخقیقات و فناوری، عطا یعقوبی، دبیر اجرایی و آرش سروری دبیر رسانه ای این رویداد درمحل دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.این نشست خبری با صحبت‌های رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران استارت خورد. کوهپایه گفت:« انجام اقدامات ملی در خصوص پساب ها و پسماند های بیمارستانی یکی از دغدغه های مهم تمامی مدیران بیمارستانی می باشد که با یک نگاه استراتژیک به پساب های بیمارستانی با توجه به بحران آب می توان از هدر رفت منابع جلوگیری کنیم. کمک به محیط زیست در خصوص بازیافت پساب های بیمارستانی از دغدغه های دانشگاه علوم پزشکی ایران است.»

او با عنوان این موضوع که این رویداد فرصت خوبیست که از تفکر دانشمندان جوانمان در زمینه پسماندهای بیمارستانی به نحوی ارزشمند استفاده کنیم ادامه داد:« با توجه به تکنولوژی هایی که امروزه وجود دارد میتوان نتایج ارزشمندی حاصل نمود و بایستی از این فرصت یک بهره وری مناسب به همراه خلق ثروت ایجاد نمود.»

او ادامه داد:« نقش دانشگاه ها در این موضوع بسیار مهم است و این موضوع بایستی از سوی جامعه علمی دیده شود چرا که بسیاری بر این باورند که این قبیل اقدامات مربوط به شهرداری و محیط زیست می باشد. این درحالی است که موضوع بازیافت یک چالش چند بخشی است و اگر بتوان در بیمارستان ها پسماند کمتری تولید نمائیم و یا پسماند بیمارستانی کم خطر تولید نمائیم، متعاقباً سیستم هایی مانند شهرداری ها و محیط زیست نیز بر روی امحاء آنها اقداماتی با اطمینان بالاتری انجام دهند و اگر قرار شود که مواد بیمارستانی امحاء و یا بازیافت شود، همکاری گروهی علمی در این خصوص نیاز است. »

کوهپایه افزود:« این قبیل رویداد ها و موضوعات بین بخشی می تواند به گسترش علم و دانش و همه گیر شدن این دانش در سطح ملی کمک کننده باشد و دانشگاه علوم پزشکی ایران در این مسیر سعی کرده است تا پیش قدم باشد و دست یاری را به سمت صاحب نظران، نوآوران، افراد خلاق و تمامی کسانی که می توانند در این زمینه به کمک کشور بیایند دراز می کند و دانشگاه علوم پزشکی ایران زمینه را برای این افراد فراهم می آورد تا بتوانند به مدیریت پسماند های بیمارستانی رو بیاورند، چرا که روزانه مقادیر بسیار زیادی پسماند بیمارستانی در کشور تولید می شود و دانشگاه علوم پزشکی ایران با دارا بودن ۱۰ بیمارستان دولتی و ۵۰ بیمارستان خصوصی تحت پوشش خود که بخش بزرگی از بیمارستان های سطح تهران را شامل می شود را به عنوان پیشرو و پیش قدم در این راه با شرکت در این رویداد ارزشمند همراهی نمایند تا بتوان این تفکر را در سطح کشور نهادینه نمائیم.»

او با اشاره به نقش استارتاپ‌ها در این زمینه افزود:« قطعا فعالیت استارت آپ ها در این حوزه بسیار ارزشمند است، اما بنظر می رسد که این موضوع همچنان قوت پیدا نکرده است و ناکافی است و بایستی برای این موضوع استارت آپ های توانمند با خلاقیت و تفکر نوآورانه پا به این عرصه بگذارند. قطعا برگزاری رویداد بازگشت سبز می تواند فرصت بسیار خوبی برای شکل گیری این قبیل استارت آپ ها در بستر فناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران باشد. در شرایط کنونی کشور که درگیر ویروس کرونا شده، اهمیت توجه به فناوری های مدیریت پسماند اهمیت دو چندانی پیدا می کند که می تواند ارتباط مستقیمی با کنترل آلودگی ها داشته باشد.»

به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران هدف دانشگاه علوم پزشکی ایران این است که تهدیدی به نام پسماند را تبدیل به ارزش افزوده نماید و ادامه داد:« کشور ایران در خصوص تولید ضایعات و پسماند وضعیت مناسبی را ندارد که همین موضوع برای بیمارستان ها نیز صادق است که برگزاری چنین رویداد هایی با نگاه به کنترل پسماند و مدیریت آن اهمیت بیشتری پیدا می نماید. »

او ادامه داد:«یکی از مشکلات کنونی در خصوص کرونا ویروس می توان دید که در کنار چالش های ایجاد شده این ویروس، دفع زباله ها و پسماند های آن مانند ماسک ها، دستکش ها، لباس ها که بایستی هر چند ساعت یکبار تعویض شوند از اهمیت بالایی برخوردار است که بایستی مدیریت پسماند آن به درستی انجام شود. چرا که اگر به درستی در این خصوص اقدام نشود، نه تنها کمکی به محیط زیست نکرده ایم، بلکه داریم آلاینده های بیشتری را به محیط زیست اضافه می نمائیم.». .

رییس دامشگاه علوک پزشکی ایران افزود:« از مزیت های بسیار مهمی که برای استارت اپ های حوزه بازیافت تجهیزات پزشکی و بیمارستانی می توانند با همکاری دانشگاه علوم پزشکی ایران داشته باشد، این است که دانشگاه بیمارستان های خود را در اختیار این شرکت های فناور قرار می دهد تا بتوانند چالش های زیست محیطی ناشی از پساب ها و مواد بیمارستانی غیر عفونی و عفونی را حل نمایند. »

در ادامه دکتر متولیان معاون تخقیقات و فناوری انیز در این خصوص گفت:«

«رویداد بازگشت سبز یک رویداد استارت آپی است که دانشگاه علوم پزشکی ایران مجری این رویداد برای اولین بار در سطح کشور با محوریت بازیافت تجهیزات پزشکی غیر عفونی می باشد. در سطح شهر تهران بیش از ۷۰۰۰ مرکز درمانی که در بین آن ۱۶۰ بیمارستان است که روزانه این بیمارستان ها بیش از ۱۰۰ تن زباله تولید می نمایند که هموراه در خصوص نحوه امحاء و بازیافت آن چالش های گسترده ای وجود داشته است که خود بیمارستان ها وظیفه بی خطر سازی آنها را نیز بر عهده دارند. با برگزاری این رویداد دانشگاه از تمامی نوآوران و افرادی که صاحب نظر هستند و ایده های خلاقانه در این زمینه دارند دعوت می کند تا با حضور در این رویداد بتوانند مشکلات این حوزه را با نگاه فناورانه حل و رفع نمایند. بیمارستان ها روزانه صدها میلیون تومان برای امحاء زباله های بیمارستانی هزینه می کنند که یک بار هزینه ای سنگینی را برای بیمارستان ها ایجاد میکند که با بهره گیری از ایده های خلاقانه و نوآورانه استارت آپ ها می توانند بار مالی را از روی دوش بیمارستان ها بردارند.»

در ادامه امید پورنیک مدیری توسعه فناوری سلامت نیز در این خصوص گفت:« رویداد بازگشت سبز یک رویداد تفکرانه است که دارای اثر بسیار مثبتی بر روی جامعه است.

دانشگاه علوم پزشکی ایران صرفاً قصد برگزاری یک رویداد متداول را ندارد و قصد دارد یک نوع تفکر را برای جامعه و متخصصان رقم بزند. چرا که این موضوع کمتر به آن پرداخته شده است و جوانب آن تاکنون به مقدار کافی و درخوری به آن پرداخته نشده است. در این راستا دانشگاه علوم پزشکی ایران قصد دارد به این تفکر بپردازد و این رویداد شروعی بر این تفکر می باشد.

این رویداد یک تفکر ایده بازار است که به دنبال ایده های نو و تفکرات نو در زمینه بازیافت تجهیزات بیمارستانی غیر عفونی است. قصد داریم این مشکلات را با جامعه و متخصصین در میان بگذاریم و از آنها کمک بطلبیم و با کمک آنها دست در دست یکدیگر مشکلات را حل نمائیم و برای آن راهکار داشته باشیم. »

او افزود:« در این رویداد فناورانه (بازگشت سبز) افراد، شرکت ها و تیم هایی که بتوانند ایده های جذاب و علمی و عملیاتی ارائه دهند و بتواند مشکلات این حوزه را حل نماید را حمایت می نمائیم و آنها را در مرکز رشد و نوآوری دانشگاه علوم پزشکی ایران پذیرش خواهیم نمود و امکان استقرار را به آنها ارائه خواهیم کرد و خود دانشگاه به شرط پاس کردن الزامات لازم بعنوان یکی از مشتریان آنها خواهد بود.» شایان ذکر است این روبداد در ۱۷ اسفند ماه در محل دانشگاه علوم پزشکی برگزار خواهد شد.

برچسب ها :
دیدگاه شما