جمعه ۲۹ شهریور ۹۸ - September 20, 2019

کدخبر : 9238
سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۷
Print This Post

۵۰ درصد ییمارهای سرطان که دچار بیماری های اعصاب هستند مورد توجه قرار نمیگیرند

روانپزشک کلینیک روشنا گفت:50 در صد ییمارهای سرطان که دچار بیماری های اعصاب هستند مورد توجه قرار نمیگیرند و بیماری آنها شناخته نمیشود که در نتیجه وقتی بیماری روان یک فرد سرطانی تحت درمان قرار نگیرد در سیر درمان اثر منفی میگذارد و مریض درمان خود را پیگیری نمیکند.

دکتر منیر حداد روانپزشک کلینیک روشنا در حاشیه چهل و سومین کنگره علمی سالانه جامعه جراحان ایران عامل تفاوت این کلینیک را کار گروهی دانست و تصریح کرد:این کلینیک علاوه بر درمان بیماری جسمی ، روان و وضعیت تغذیه بیماران را چکاپ میکند و در صورت نیاز روانپزشک تیم درمان آنها را به عهده مبگبرد .

روانپزشک کلینیک روشنا گفت:بیماری سرطان و اثرات ناشی از آن صرفاً محدود به بیمار نبوده بلکه اثرات وسیعی را بر زندگی مراقبت کنندگان بجا می‌گذارد.

وی گفت:۵۰ در صد ییمارهای سرطان که دچار بیماری های اعصاب هستند مورد توجه قرار نمیگیرند و بیماری آنها شناخته نمیشود که در نتیجه وقتی بیماری روان یک فرد سرطانی تحت درمان قرار نگیرد در سیر درمان اثر منفی میگذارد و مریض درمان خود را پیگیری نمیکند.

وی گفت:بیمارانی که دچار سرطان هستند بعد از این که با بیماری خود آشنا می شوند معمولا دغدغه اضطراب استرس و شوکی به انها وارد می شود که ممکن است نتوانند آنها را در طی روزها هزم کنند و با آن کناربیایند که این زمینه ای می شود برای شروع بیماری هایی مثل افسردگی که نیازمند درمان است.

وی با اشاره به این که افسردگی سبب افزایش مرگ در میان بیماران سرطانی می‌شود ادامه داد: که افسردگی بخصوص در مرگ بیماران سرطان خون، روده، پانکراس و پروستات موثر است.

حداد گفت:بیماری سرطان و اثرات ناشی از آن صرفاً محدود به بیمار نبوده بلکه اثرات وسیعی را بر زندگی مراقبت کنندگان بجا می‌گذارد.

وی در پایان گفت:بنابراین هر تیم درمانی کانسر نیازمند یک مشاور روانپزشک می باشد تا با تعدیل وضعیت روانی بیماران ، سرعت بهبود افزایش یافته و احساس رضایت و آرامش بیمار و اطرافیان افزایش یابد.

برچسب ها :
دیدگاه شما