جمعه ۲۹ شهریور ۹۸ - September 20, 2019

کدخبر : 9191
دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۹
Print This Post

نقدینگی و انتقال ارز چالش‌های اصلی صنعت داروسازی/ ۵۰ درصد گردش مالی صنایع دارویی در بخش‌های دولتی است

رئیس انجمن شرکت‌های پخش دارو و مکمل‌های انسانی گفت: صنعت داروسازی پس از تحریم‌ها با چالش نقدینگی، تامین و نقل و انتقال ارز روبه‌رو است.

هاشمی رئیس انجمن شرکت‌های پخش دارو و مکمل‌های انسانی در حاشیه نخستین جلسه هم‌اندیشی ۵ تشکل دارویی که به میزبانی انجمن شرکت‌های پخش دارو و مکمل‌های انسانی برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به تحریم‌ها انتقال ارز برای واردات ماده اولیه دچار چالش شده است و صنعت داروسازی با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند تا بتواند داروی مورد نیاز بیماران را تامین کند.

رئیس انجمن شرکت‌های پخش دارو و مکمل‌های انسانی ادامه داد: آمریکایی‌ها به دروغ می‌گویند دارو تحریم نیست، اما نقل و انتقال پول به سختی انجام می‌شود واردات مواد اولیه دارو نیز به چالشی برای صنعت دارو سازی تبدیل شده است.

هاشمی تامین ارز برای خرید ماده اولیه را یکی از مهم‌ترین مشکلات صنعت داروسازی عنوان کرد و گفت: وقتی صنعت داروسازی برای تامین ارز با چالش نقدینگی روبه رو است نمی‌تواند به موقع ارز مورد نیاز خود برای خرید دارو و مواد اولیه را تامین کند.

وی اظهار کرد: نقدینگی چالش مهم صنعت داروسازی محسوب می‌شود چرا که بدهی دانشگاه‌های علوم پزشکی را بیمه‌ها و بدهی شرکت‌های پخش را دانشگاه‌های علوم پزشکی پرداخت نمی‌کنند و نقدینگی صنعت داروسازی را دچار مشکل می‌کند.

رئیس انجمن شرکت‌های پخش دارو و مکمل‌های انسانی با بیان اینکه ۵۰ درصد گردش مالی صنعت داروسازی در حوزه دولتی است، گفت: وقتی بخش دولتی پول شرکت‌های پخش را پرداخت نمی‌کند، شرکت‌های پخش نیز نمی‌توانند بدهی خود را به تولید‌کنندگان و وارد‌کنندگان بپردازند و در نتیجه زنجیره تامین دارو دچار چالش می‌شود و در نهایت با کمبود روبه رو می‌شویم.

هاشمی اظهار کرد: باید تشکل‌های دارویی در کنار وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو دور هم جمع شوند و بدون ایجاد تنش به حل مشکلات صنعت داروسازی بپردازند تا مردم در دورترین نقاط کشور نیز بتوانند نیاز‌های دارویی خود را تامین کنند.

برچسب ها :
دیدگاه شما