یکشنبه ۱۸ خرداد ۹۹ - June 7, 2020

کدخبر : 9157
سه‌شنبه 7 می 2019 - 17:46
Print This Post

کشورهای همسایه بازار خوبی برای صادرات ایران هستند

صادرات صنعتی ایران هنوز به رقم 25 میلیارد دلار نیز نرسیده است ، در صورتی که دردولت دوازدهم هدف گذاری شده بود که تا سال 96 صادرات صنعتی ما به 61 میلیارد دلار برسد.

haeri

علیرضا حایری عضو هیات مدیره جامعه متخصصان نساجی ایران بابیان مطلب فوق تصریح کرد: وزیر سابق صنعت دربرنامه راهبردی توسعه صنعتی که رونمایی کرد ،اهدافی رابرای وزارت صنعت تاسال ۱۴۰۴ پیش بینی کرده بود که صادرات صنعتی را رقم ۶۱میلیارد دلار تاسال ۹۶ هدف گذاری کرده بود.

وی افزود:درهمان برنامه حدود ۲میلیارد و ۲۰۰میلیون دلار برای صادرات بخش خودرو هدف گذاری شد که تاسال ۹۷ صادرات صنعتی ما۲۵میلیارد دلار هم نشد.باتوجه به تحریم ها ما می توانیم به ۱۵کشور همسایه صادرات داشته باشیم .این کشورها ۳۰۰میلیون جمعیت دارند وواردات سالانه آنها ۱۳۰۰میلیارد دلار است.

دبیر جامعه متخصصان نساجی ایران  گفت:ما تنها ۲درصد نیاز این کشورها را تامین می کنیم ،اگربتوانیم این میزان رابه ۵درصد برسانیم  ،به رقم ۶۵میلیارد دلار خواهیم رسید.باید کالای مورد نیاز کشورها را در مناسبات تجاری تعریف کرده وبا ایجاد قراردادهای دوطرفه ترجیحی باتک تک این کشورها میزان صادراتمان راافزایش دهیم.

به گفته حایری میزان صادرات  کل ما اعم ازصادرات نفتی وصنعتی درسال ۹۳حدود ۵۰میلیارد دلاربود که درنوع خود یک رکورد زنی بود وازسال ۹۴تاکنون به ۴۴میلیارد دلار کاهش یافته است .

وی تصریح کرد:برای صادرات موفق چندعامل موثراست.یکی از این عوامل قابلیتهای صادراتی است یعنی کیفیت جهانی وقیمت تمام شده مناسب داشته باشیم.دراین صورت با اصلاح زیر ساختها باید بتوانیم مناسبات تجاری با سایر کشورها ازجمله کشورهای همسایه برقرار کنیم.

این فعال صنعتی بااشاره به این که مادربخشهایی باترکیه صادرات ترجیحی راداریم ادامه داد:همچنین باازبکستان وپاکستان که ازلحاظ کالایی باید توسعه پیدا کند.برخی کشورها مانند عراق یا افغانستان مناسبات بانکی تعریف شده ای ندارند که می توان به صورت نقدی با آنها معامله کرد ونقل انتقال بانکی هم نداشته باشیم که این امر نکته مثبتی است.

برچسب ها :
دیدگاه شما