پنج شنبه ۶ تیر ۹۸ - June 27, 2019

کدخبر : 8418
چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۸
Print This Post

برگزاری چهاردهمین آزمون حفظ و مفاهیم قرآن در ۱۸ رشته

نسل امروز: مدیر کل دفتر برنامه ریزی، آموزش و مشارکتهای معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد از برگزاری چهاردهمین آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم خبر داد و گفت: این آزمون در 18 رشته اسفندماه سال جاری برگزار خواهد شد.

حجت الاسلام علی خسروی عصر سه شنبه در نشست خبری آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم که هم اکنون در معاونت قرآن وزارت ارشاد در حال برگزاری است، همچنین گفت : این آزمون سال گذشته در ۲۶ رشته برگزار شد اما امسال به ۱۸ رشته کاهش یافته است.
حجت الاسلام خسروی ادامه داد: این آزمون در سه گروه و با چند رشته متفاوت شامل گروه اول حفط در ۸ رشته، گروه دوم مفاهیم ، معارف و اهل بیت (ع) در ۷رشته، گروه سوم الکترونیک در ۳ رشته برگزار خواهد شد.
مدیر کل دفتر برنامه ریزی ، آموزش و مشارکتهای معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد در ادامه با اشاره به ایام برگزاری و نحوه تقسیم بندی گروه ها گفت : طبق زمانبندی آزمون رشته های کتبی ۵ اسفند ماه، شفاهی کل رشته ها نیز ۱۸ اسفند سال جاری برگزار خواهد شد.
وی بابیان اینکه هیچ محدودیت سنی برای حضور و شرکت در این آزمون وجود ندارد گفت: امسال آموزش و پرورش هم به برگزار کنندکان آزمون اضافه شده و قرار است جز ۳۰ قرآن را برگزار کند.

** هم افزایی دستگاهها برای بهتر شدن نتیجه کار
وی با اشاره به اهمیت موضوع هم افزایی دستگاههای مختلف برای برگزاری آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم گفت: با مشارکت سازمان اوقاف و امور خیریه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این آزمون درهمه استان‌ها برگزارشده و خوشبختانه نتایج خوب و مطلوبی نیز به هماره داشته است.
مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی آموزش و توسعه مشارکت‌های قرآن وعترت وزارت ارشاد با اشاره به اینکه در آستانه جشن ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی شاهد آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم هستیم ، ابرازامیدواری کرد: با هم افزایی و تعامل دستگاه‌های مختلف این آزمون به خوبی برگزار شود.
حجت الاسلام خسروی همچنین با بیان اینکه امسال گام‌های مثبت دیگری برای این آزمون برداشته شده، از همکاری این معاونت با طرح بشارت ۱۴۵۲ که توسط شبکه قرآن در صدا و سیما اجرا می‌شود خبر داد که جز۳۰ در برنامه‌های امسال آزمون سراسری قرار گرفته است.

** شرکت۴۹هزارنفرازکارکنان دولت در آزمون طرح ویژه
حجت الاسلام خسروی با اشاره به برگزاری آزمون طرح ویژه کارکنان دستگاه‌های دولتی ، گفت: دراین آزمون بیش از۵۵ هزارنفر از کارکنان ثبت‌نام کرده و دراین میان ۴۹هزارنفردرمدت دو روز گذشته در آزمون فوق شرکت کردند.
مدیر کل دفتر برنامه ریزی، آموزش و مشارکتهای معاونت قرآن وعترت وزارت ارشاد طی روزهای آینده نیز ثبت نام از متقاضیان برای شرکت و حضور در آزمون های کتبی و شفاهی حفظ و مفاهیم قرآن کریم آغاز خواهد شد.

** ارائه گواهینامه معادل ۸ ساعت آموزش ضمن خدمت به کارکنان دولت
خسروی به تسهیلات درنظر گرفته شده در این آزمون اشاره کرد و گفت: شرکت کنندگان دراین آزمون علاوه براطلاع از نتایج آن دراولین فرصت بعد از آزمون ، به دوهزار نفرکه رتبه‌های برتر داشته باشند جوایزی اهدا خواهد شد. ازطرفی هم کسانی که بالای ۱۶ امتیاز از۲۰ امتیاز را کسب کرده باشند گواهینامه‌ای معادل ۸ سال آموزش ضمن خدمت صادر خواهد شد.

** برگزاری آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن با ۱۸ رشته
مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی آموزش و توسعه مشارکت‌های قرآن وعترت وزارت ارشاد یادآور شد: سال گذشته بیش از۲۶ رشته داشتیم، اما امسال به ۱۸ رشته کاهش پیدا کرد و درسه گروه حفظ ۸ رشته، در گروه مفاهیم قرآن و اهل بیت (ع) هفت رشته و آموزش‌های الکترونیکی در سه رشته برگزار خواهد شد.

** آموزش و پروش آزمون سراسری و جز ۳۰ قرآن
در ادامه این نشست مدیر کل قرآن عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش نیز با اشاره به حضور فعال این نهاد در برگزاری آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم ،گفت: اگر محور تحول در جامعه را نیروی انسانی بدانیم آموزش و پرورش به عنوان یکی از دستگاه‌های انسانی با بیش از۴۰ میلیون مخاطب مستقیم اعم از دانش آموزان، فرهنگیان و اولیای آن‌هاست.
محمدرضا مسیب زاده ادامه داد: همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ، اتفاق ارزشمندی رقم خورده و آن کار منسجم و گروهی پیرامون حفظ قرآن کریم است.
وی ادامه داد: امسال برای جز۳۰ قرآن کریم با صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اوقاف و امور خیریه همکاری داشتیم و وزارت آموزش و پرورش به عنوان اولویت اصلی فعالیت پرورشی را حفظ جز ۳۰ را در دستور کار قرار داد.

** مسئول تربیت ۱۴ میلیون دانش آموز هستیم
به گفته وی، وزیر آموزش و پرورش در استان‌ها مسئولیت این کار را به مدیران کل آموزش و پرورش واگذار کرد و ایشان هم به کار آن‌ها نظارت می‌کرد و این کار به صورت جدی انجام می‌شود.
مسیب زاده در ادامه سخنان خود همچنین درباره محور فعالیت‌های آموزش و پرورش عنوان کرد: اعتقاد داریم همه فعالیت‌های ما در مدرسه شکل می‌گیرد و اصل اول ما محوریت مدرسه است. هفته گذشته که گرامیداشت قرآن و عترت و نماز در کشور بود یکی از بحث‌های شاخص حفظ جز ۳۰ قرآن کریم بود همچنین اصل فراگیری در کنار اثر بخشی محور دوم در وزارت آموزش و پرورش است ما مسئول تعلیم و تربیت بیش از۱۴میلیون دانش آموزان هستیم.

** درخواست دست یاری از اهالی فرهنگ و هنر
مدیرکل قرآن عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه اصل سوم توسعه مشارکت ، مشارکت پذیری است ، ازهمه اصحاب فرهنگ و هنر که در حوزه فعالیت‌های دینی تلاش داشته و دستی در کار دارند دست یاری ‌طلب کرد و گفت: اصل چهارم ما اهمیت فعالیت‌های گروهی است.

** ۱۸ اسفند زمان برگزایر آزمون کتبی
مدیرکل اداره امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه هم در گفت: آزمون حفظ جزء سی‌ام قرآن برای دانش‌آموزان به صورت شفاهی ۱۸ اسفندماه برگزار می‌شود. خردسالان نیز می‌توانند در این آزمون شرکت کنند که حوزه امتحانی این بخش متعاقباً اعلام خواهد شد.
حجت الاسلام سید مصطفی حسینی افزود: رشته حفظ کل قرآن برای بزرگسالان نیز به دو صورت شفاهی و کتبی برگزار می‌شود.
وی اضافه کرد: علاقه‌مندان می‌توانند برای ثبت‌نام که از ۱۰ دی‌ به سامانه آزمون حفظ به نشانیww.quranedu.ir مراجعه کنند.

**ادغام مرحله مقدماتی مسابقات معارف اوقاف با آزمون مشترک
حجت الاسلام حسینی در بخشی از سخنان خود از هم‌پوشانی آزمون مقدماتی تفسیر و مفاهیم اوقاف با این آزمون مشترک خبرداد و گفت: اتفاق دیگری که امسال رخ داده این است که مرحله مقدماتی‌ مسابقات سراسری رشته تفسیر با آزمون قرآن و عترت تلفیق شده و در اسفندماه به صورت سراسری برگزار می‌شود.
وی با اشاره به رشته‌های بخش مفاهیم گفت: تفسیر، معارف و حفظ موضوعی، حفظ نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه رشته‌های بخش مفاهیم خواهد بود. آزمون الکترونیکی نیز در سه رشته و در تاریخ یکم و دوم اسفند با همکاری موسسه نورالمجتبی(ع) برگزار می‌شود.
به گفته مدیر اداره امور قرآنی سازمان اوقاف، حوزه‌های امتحانی در تمام شهرستان‌ها و برای کلان‌شهرها حتی تا ۳ حوزه امتحانی پیش‌بینی شده است. هیچ محدودیت سنی وجود ندارد و هر نفر می‌تواند در ۴ رشته شرکت کند. از ظرفیت داراقرآن‌ها و مدارس نیز برای حوزه امتحانی استفاده خواهیم کرد.

** اعطای ۱۰ هزار جایزه به برگزیدگان طرح ۱۴۵۲
حجت الاسلام حسینی درادامه مبلغ درنظر گرفته شده برای ثبت نام آزمون هم گفت: برای دانش‌آموزان مبلغ دوهزار تومان و برای سایر اقشار مبلغ ۶هزار تومان در نظر گرفته شده است.
وی در پایان از اعطای بخشی از جوایز برگزیدگان طرح ۱۴۵۲ خبر داد و گفت: هفته گذشته ۱۰هزار دانش‌آموز برگزیده طرح ۱۴۵۲ تقدیر و جوایز آنها اعطا شد.
حسینی افزود: مرحله دوم اعطای جوایز بهمن ۹۷ برگزار می‌شود و مرحله نهایی نیز پس از اجرای آزمون به برگزیدگان تقدیم می‌شود.
فراهنگ ** ۱۳۵۵ **

برچسب ها :
دیدگاه شما