یکشنبه ۳۰ دی ۹۷ - January 20, 2019

کدخبر : 6901
یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۱
Print This Post

پاسخ عملیاتی بانک مسکن به فرمان رییس‌ جمهور

دو عضو هیات مدیره بانک مسکن ، جزییات آخرین مصوبات برای تامین مالی هر چه بهتر بخش مسکن در بافت فرسوده را تشریح کردند.

بر اساس آنچه که نادر قاسمی، عضو هیات مدیره بانک مسکن اعلام کرد، این بانک در سال ۹۷ پرداخت تسهیلات نوسازی برای ۱۲۰ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده سراسر کشور بر عهده دارد که این اقدام در راستای فرمان بهمن‌ماه سال گذشته رییس‌جمهور مبنی بر اجرای طرح ملی بازآفرینی شهری در دستور کار بانک مسکن قرار گرفته است.
قاسمی در این باره افزود: بانک مسکن در سال ۹۷ برای ساخت، خرید و تعمیر ۷۰۰ هزار واحد مسکونی در سراسر کشور بسته اعتباری ۲۹ هزار میلیارد تومانی تدوین کرده، به طوری که ۳۸۰ هزار فقره تسهیلات به خریداران مسکن چه به شکل مستقیم (تسهیلات خرید) و چه به شکل غیرمستقیم (تسهیلات فروش اقساطی) پرداخت می‌شود. همچنین ۲۲۰ هزار فقره تسهیلات از کل ۷۰۰ هزار فقره تسهیلات مسکن تعریف شده برای سال ۹۷ برای سازنده‌ها ویژه ساخت مسکن پرداخت می‌شود که بیش از نیمی از این ۲۲۰ هزار فقره تسهیلات ساخت مختص بافت فرسوده خواهد بود.
این عضو هیات مدیره بانک مسکن تاکید کرد: بسته اعتباری سال ۹۷ بانک مسکن به شکل هوشمندانه تعریف شده است. طوری که تسهیلات خرید با اولویت دهک‌های ۴ تا ۷ و همچنین با اولویت‌ بافت فرسوده پرداخت می‌شود و تسهیلات ساخت نیز به گونه‌ای تعریف شده که سازنده‌های حرفه‌ای در صورت استفاده از فناوری‌های نوین ساخت این تسهیلات را با یک واحد درصد نرخ سود کمتر، دریافت کنند.
قاسمی همچنین افزود: امسال به سازنده‌های مسکن تسهیلات ساخت بدون سپرده پرداخت می‌شود. کف این تسهیلات در تهران ۷۰ میلیون و سقف آن در شهر تهران ۱۱۰ میلیون تومان است. همچنین تسهیلات ساخت مسکن بدون سپرده به تعاونی‌های مسکن نیز امسال تا سقف ۵۵ میلیون تومان پرداخت می‌شود که این سقف ۲۰ میلیون تومان بیشتر از سال گذشته است.
به گزارش هیبنا محمدعلی دهقان، دیگر عضو هیات مدیره نیز به تشریح کارنامه پرداخت تسهیلات ساخت و خرید مسکن طی روزهای گذشته از سال ۹۷ پرداخت.
بر اساس آنچه که دهقان اعلام کرد، بانک مسکن از ابتدای سال جاری تا ۲۲ اردیبهشت‌ماه، ۵ هزار و ۹۱۲ فقره تسهیلات ساخت به ارزش ۲۰۹ میلیارد تومان و ۱۳ هزار و ۶۶ فقره تسهیلات خرید مسکن به ارزش ۶۱۹ میلیارد تومان پرداخت کرده است که تعداد تسهیلات ساخت نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۸۲ درصد و تعداد تسهیلات خرید نیز در همین بازه زمانی ۲۸ درصد رشد کرده است.
وی یادآور شد: بانک مسکن از ابتدای امسال تا روز گذشته، در مجموع ۲۷ هزار و ۵۸۶ فقره انواع تسهیلات در بخش مسکن و ساختمان به ارزش کل ۹۴۱ میلیارد تومان پرداخت کرده که به هم به لحاظ تعداد و هم به لحاظ ارزش رشد ۶۳ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال نشان می‌دهد.
دهقان درباره سه تحول مثبت در مسیر پرداخت تسهیلات بافت فرسوده در سال ۹۷ اظهار کرد: با توجه به دغدغه رییس‌جمهور برای شتاب گرفتن فرایند نوسازی بافت فرسوده و همچنین بر اساس مصوبات اخیر شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی، طول دوره بازپرداخت تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق در بافت فرسوده از ۱۲ سال به ۱۵ سال افزایش پیدا کرد. همچنین نرخ سود تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم نیز در بافت فرسوده از ۸ به ۶ درصد کاهش یافت.
به گفته دهقان، تحول سوم نیز کاهش مبالغ اقساط ماهانه تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم است که این اتفاق به واسطه تعریف ضریب پلکانی سالانه ۹ درصد برای تقسیط این نوع تسهیلات رخ داده است.
این عضو هیات مدیره بانک مسکن خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۴۱۹ هزار و ۳۵۰ نفر در صندوق پس‌انداز مسکن یکم سپرده‌گذاری کرده‌اند که تاکنون نزدیک به ۶۰ هزار فقره تسهیلات به سپرده‌گذاران پرداخت شده است.
دهقان درباره طرح‌هایی که بابت افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن این روزها در رسانه‌ها مطرح می‌شود، گفت: هر نوع افزایش سقف تسهیلات از محل صندوق یکم منوط به تامین منابع کمکی برای حفظ تعادل منابع و مصارف این صندوق است.
وی در عین حال بخشی از رونق مسکن در ماه‌های اخیر را مدیون تسهیلات بانک مسکن عنوان کرد.

برچسب ها :
دیدگاه شما