سه شنبه ۳۰ بهمن ۹۷ - February 19, 2019

کدخبر : 6872
دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۷
Print This Post

درجا زدن صادرات غیرنفتی/مسئولان راضی اند!

یک کارشناس اقتصادی با تاکید براین که سه سال در حوزه صادرات غیر نفتی درجا زده ایم،گفت:ازکل صادرات انجام شده ۲۱ میلیارد دلار به کالاهای صنعتی و معدنی اختصاص دارد که با توجه به هدفگذاری ۶۱میلیارد دلاری در برنامه راهبردی صنعت و معدن و تجارت تنها سی درصد از برنامه محقق شده است.

haeri

علیرضا حائری،کارشناس اقتصادی در گفت و گو با گسترش نیوز درباره وضعیت صادرات غیر نفتی با اشاره به گزارش سازمان توسعه تجارت ایران از تجارت خارجی کشور گفت: در سال گذشته ارزش کل صادرات غیر نفتی بالغ بر ۴۷ میلیارد دلار است که  نسبت به عملکرد سال گذشته که ۴۴ میلیارد بود در حدود شش درصد رشد داشته است.

وی با اشاره به ترکیب تجارت خارجی ایران گفت:ازکل صادرات انجام شده، کالاهای صنعتی و معدنی با ارزش  ۲۱ میلیارد دلار صدرنشین صادرات غیر نفتی است البته نباید فراموش کنیم که هدف تعیین شده برای صادرات کالاهای صنعتی و معدنی در سند راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای سال ۹۶ بالغ بر حدود ۶۱ میلیارد دلار پیش‌بینی شده بود که عملکرد امسال در حدود سی درصد آن را محقق کرده است.

وی افزود:همچنین در همان سند سرانه صادرات صنعتی و معدنی در حدود ۷۰۰ دلار پیش‌بینی شده بود، در حالیکه در سال ۹۶، سرانه صادرات صنعتی و معدنی حدود ۲۶۰ دلار است.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به این که محصولات پتروشیمی با ۱۵ میلیارد دلار صادرات در رتبه دوم صادرات غیر نفتی قرار دارد،اظهارکرد:پس  از آن میعانات گازی با ۷ میلیارد دلار ارزش صادراتی، در رتبه سوم قرار دارد.این در حالیست که برای چندمین سال متوالی، از رسیدن به برنامه یکساله دولت ناتوان بودیم، در مقایسه با هدف تعیین شده در برنامه راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای افق ۱۴۰۴ ( ویرایش دوم سند به سال ۱۳۹۵ )، هدف صادرات غیر نفتی برای سال ۱۳۹۶ بالغ بر ۱۰۳ میلیارد دلار تعیین گردیده است که عملکرد سال گذشته تفاوت منفی ۵۵ درصدی با آن برنامه دارد.

وی با بیان این که قائم مقام وزیر صنعت از تدوین سندی جدید برای استراتژی توسعه صنعتی کشور برای چندمین بار در طی پنجسال اخیرخبر داده است،افزود:از سال ۱۳۹۳ که موفق به صادرات ۵۰ میلیارد دلاری در حوزه صادرات غیر نفتی شده‌ایم تا کنون، سه سال متوالی است که علی رغم پیش‌بینی‌های انجام شده و تلاش های صورت گرفته از رسیدن به آن هدف عاجز بودیم . با این وصف ۵۰ میلیارد دلار صادرات سالیانه غیر نفتی، رکوردی دست نیافتنی خواهد ماند.

حائری با اشاره به این که ظاهرا رشد ۶ درصدی برای مسئولین رضایت بخش بوده،گفت:در حال حاضر خبری از بررسی عملکرد و بازخواست مدیرانی که در تحقق اهداف صادراتی در حوزه‌های خود موفق نبوده یا اینکه در انجام پیش‌بینی‌های خود اشتباه محاسباتی داشته اند، نیست.

وی افزود:بنابراین برای بار دیگر انجام جهش صادراتی و شکستن رکورد صادرات غیر نفتی سال ۱۳۹۳ به امسال و احیانا سال‌های آینده موکول می گردد.

کارشناس اقتصادی با بیان این که در سال گذشته مجموع واردات کشور بالغ بر ۵۴ میلیارد دلار بوده،گفت:با این حساب تراز تجاری کشور در حوزه صادرات غیر نفتی بالغ بر حدود ۷ میلیارد دلار منفی ست البته اگر ارزش کالاهای قاچاق وارده به کشور را نیز محاسبه نماییم، این تراز بیشتر از این هم منفی خواهد بود.

برچسب ها :
دیدگاه شما