شنبه ۲۴ آذر ۹۷ - December 15, 2018

کدخبر : 5719
شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۴
Print This Post

هنرمندان موضوعات شخصی را کنار بگذارند و به مسائل روز بپردازند

مدیر انجمن هنرهای تجسمی بنیاد روایت فتح در بازدید از نمایشگاه پوستر «سقوط شیطان بزرگ» که هم‌اکنون در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری دایر است، گفت: برخی هنرمندان در این فضای ملتهب و با وجود اتفاقاتی که در جهان هر روز تکرار می‌شود، دغدغه‌های شخصی را مطرح و آن را برجسته می‌کنند. این هنرمندان آثار خود با موضوعات شخصی را در گالری‌ها به نمایش می‌گذارند؛ در حالی که شرایط حکم می‌کند چنین موضوعاتی در اولویت نباشد.

مسعود نجابتی مدیر انجمن هنرهای تجسمی بنیاد روایت فتح که همکاری گسترده‌ای با حوزه هنری دارد؛ در بازدید خود از نمایشگاه پوستر «سقوط شیطان بزرگ» به خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری گفت: هنرمندانی که در این نمایشگاه شرکت کرده‌اند آنچنان حرفه‌ای شده‌اند که آثارشان ارزش هنری بسیاری یافته‌ است. پرداخت آن‎‌ها حرفه‌‌ای و تنوع در آثار بیش از گذشته است. همچنین اکثر تکنیک‌های رایج در پوسترها دیده می‌شود. با توجه بیشتر و حمایت مسئولین و دستگاه‌های ذی‌ربط می‌توانیم بسیاری از این آثار را در فضای خارج از کشور نیز نمایش دهیم.

وی با تاکید بر همکاری همه سازمان‌های هنری در راستای حفظ ارزش‌های ملی کشور گفت: ایجاد چنین فضاهایی که بتواند موثر واقع شود نیاز به عزم جمعی سازمان‌ها و انجمن‌های مربوطه دارد؛ چرا که در کشور، سازمان‌ها، انجمن‌ها و تشکل‌های بسیاری داریم که در این عرصه فعال هستند. اما هنگام انجام واکنش‌های به‌موقع ضعیف عمل کرده و تنها در موضوعات خاصی این مسائل پیگیری می‌شود.

نجابتی از هنرمندان حوزه هنرهای تجسمی خواست تا موضوعات شخصی مورد نظر خود برای تولید آثار هنری در مواقع ضروری را کنار گذاشته و به مسائل روز بپردازند. وی در همین راستا ادامه داد: موضوع آمریکا به عنوان پرچم‌دار استکبار جهانی موضوعی نیست که مختص به یک قشر خاص هنری از جامعه باشد. چرا که بسیاری از خانواده‌های ایرانی با نگرانی‌های تغییر سبک زندگی ایرانی اسلامی به شیوه غربی روبه‌رو هستند. این هم یک شیوه از تجاوز به آزادی جامعه ما است و از طریق رسانه‌ها و استفاده از شیوه‌های هنری القا می‌شود. در این شرایط هر هنرمندی با هر تفکر و اعتقادی باید به محض نگاه ناپسند دولت‌های متخاصم غربی به‌ویژه آمریکا آزادانه احساسات و واکنش‌های درونی خود را بروز دهد و با هنر خود اثری تاثیرگذار خلق کند. برخی هنرمندان در این فضای ملتهب و با وجود اتفاقاتی که در جهان هر روز تکرار می‌شود، دغدغه‌های شخصی را مطرح و آن را برجسته می‌کنند. این هنرمندان آثار خود با موضوعات شخصی را در گالری‌ها به نمایش می‌گذارند. در حالی که شرایط حکم می‌کند چنین موضوعاتی در اولویت نباشد.

مدیر انجمن هنرهای تجسمی بنیاد روایت فتح با انتقاد از کم‌کاری برخی هنرمندان و سازمان‌های مربوطه هنری در مورد چنین مسائلی گفت: متاسفانه با اینکه فعالیت‌های قابل توجهی در چنین شرایطی از سوی هنرمندان و سازمان‌های مربوطه انجام شده و می‌شود، اما در مقایسه با حجم تعداد هنرمندان و این سازمان‌ها در کشور بسیار اندک است و جای کار بسیار بیشتری دارد. این جریان باید به تمامی تشکل‌های هنری، دانشجویی و  حتی انجمن‌های کوچک هنری وارد شود تا نتایج ماندگار و بهتری به دست بیاوریم.

نجابتی افزود: راه‌اندازی نمایشگاه‌هایی با این موضوع در گالری‌ها به تنهایی جوابگوی اهداف ما نیست. ما باید آثار را به هر نحوی به میان مردم ببریم. لازم است برای تاثیرگذاری هرچه بهتر و بیشتر آثار از گالری‌ها خارج و به میان مردم برود. چرا که بازدید از گالری‌‌ها نیازمند زمان و حوصله زیادی است و مردم با مشغله‌های امروزی امکان حضور مداوم در این گالری‌ها را ندارند. در نتیجه ما باید با آثار هنری خود به میان آن‌ها برویم.

وی در پایان گفت: انجمن هنرهای تجسمی بنیاد روایت فتح با مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری ارتباط گسترده‌ای داشته و در برگزاری نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های هنر تجسمی با موضوعات مورد توجه هر دو سازمان به نحو موثر همکاری‌ دارد. ما در نظر داریم تا با همکاری حوزه هنری و بنیاد فرهنگی روایت فتح در هنرهای تجسمی قدم‌های بزرگ و ارزشمندی را برداریم.

نمايشگاه پوستر سقوط شيطان بزرگ که به همت مرکز تجسمي حوزه هنري برگزار مي شود، از تاريخ ۱۳ تا ۲۱ آبان ماه، روزهاي شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۹ در گالري ابوالفضل عالي حوزه هنري پذيراي علاقه‌مندان است.

برچسب ها :
دیدگاه شما