شنبه ۲۴ آذر ۹۷ - December 15, 2018

کدخبر : 5402
شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۵
Print This Post

رونمایی از ۱۴ سرویس جدید همزمان با روز جهانی پست/در ۶ ماهه نخست سال جاری ترافیک امانت و بسته ۴۲ درصد رشد داشته است

مدیر عامل شرکت ملی پست ایران از افتتاح 14پروژه شامل 3 سرویس جدید و 11 پروژه هوشمند سازی و عمرانی با اعتبار 730 میلیارد ریال در 17 مهرماه روز جهانی پست با حضور مهندس آذری جهرمی خبر داد.

دکتر حسین مهری مدیر عامل شرکت ملی پست ایران به مناسبت روز جهانی پست در نشست خبری با اشاره به انجام دو پروژه اقتصاد مقاومتی جی نف، سیماک و پست لجستیک در شرکت ملی پست ایران ، گفت : در جی نف ۵۲ و نیم میلیون رکورد کد پستی ثبت شده که در این طرح باید هر دو سال یکبار اماکن شهری و هر ۴سال در روستا به روز رسانی شود.
وی درباره پروژه سیماک نیز گفت : این سامانه در ۲۸ مرکز و نهاد که با ساختمان و املاک در ارتباط هستند ، راه اندازی شده است و مردم کارهای خود را در حوزه ملک و ساختمان از طریق این سامانه و به صورت الکترونیک پیگیری می کنند و به وسیله این سامانه به راحتی محاسبات انجام و هزینه ها مشخص شده و شفافیتی در این حوزه ایجاد می شود و این سامانه تا کنون در ۳ استان عملیاتی شده است و ۱۰ استان نیز در حال راه اندازی است.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ، پست لجستیک در عرصه تولید و اشتغال را موثر بیان کرد و گفت : در این حوزه برای رسیدن محصولات صنعتی و کشاورزی به دست مصرف کننده، پست لجستیک هوشمند و تجارت الکترونیک می تواند در قیمت تمام شده در این زمینه موثر باشد که این طرح نیز در چند استان آغاز شده است.
وی با اشاره به آمار های جهانی گرایش از پست نامه به بسته و مرسوله نیز اظهار داشت : ترافیک پست نامه ها در سال ۲۰۰۴ ، ۴۳۵ میلیارد مرسوله بوده که سرانه ۶۸٫۲در سطح دنیا و در سال ۲۰۱۰ به ۳۸۱ میلیارد مرسوله با سرانه ۵۵٫۶ می رسد و در سال ۲۰۱۵ به ۳۲۰ میلیارد مرسوله با سرانه ۴۳٫۸ می رسد .
وی تصریح کرد : اما در ترافیک  امانت و بسته در سال ۲۰۰۴ ، ۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون امانت و بسته جابجا شده است که در سال ۲۰۱۰ به ۶ میلیارد و ۱۰۰میلیون مرسوله می رسد و در سال ۲۰۱۵ به ۷ میلیارد و ۹۰۰ میلیون مرسوله بالغ می شود و اگر بخواهیم در کشور با این سرانه امانت و بسته جابجا کنیم در حدود ۸۰ میلیون بسته باید داشته باشیم.
مدیر عامل شرکت ملی پست جهت گیری پست ایران را به سمت بسته و امانت بیان کرد و گفت : در سال ۹۵ ، ۵۰ درصد در این حوزه رشد داشته ایم و در ۶ ماهه سال ۹۶ نسبت به مدت مشابه در سال ۹۵ ، ۴۱٫۸ درصد رشد را شاهد هستیم.
وی در ادمه به عملکرد ۴ ساله شرکت ملی پست اشاره کرد و گفت : در ۴ سال گذشته ، پست سفارشی ۶۹ درصد ، پست پیشتاز ۲۱ درصد، سرویس پست ویژه ۲۱ درصد، پست ویژه ۳۷ درصد و سرویس بسته و امانت ۱۲۸ درصد، سرویس های الکترونیک ۶۲۷ درصد و پست عادی ۱۰۵ درصد رشد داشته است.
مهری درباره فعالیت های ۶ ماهه نخست سال جاری نیز گفت : در این ۶ ماهه نسبت به مدت مشابه در سال ۹۵ ، در کل ترافیک پستی ۳ درصد رشد، پست عادی ۱۸ درصد رشد، ترافیک پست سفارشی کاهش ۸ درصدی ، پست پیشتاز ۵ درصد رشد، پست ویژه ۲ درصد کاهش و در سرویس های الکترونیک ۱۳ درصد رشد ، امانت و بسته ۴۲ درصد رشد داشتیم .
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از رونمایی از سرویس ها و خدمات جدید با حضور وزیر ارتباطات در روز جهانی پست خبر داد و افزود : ۱۴ پروژه شامل ۳ سرویس جدید و ۱۱ پروژه هوشمند سازی و عمرانی با اعتبار ۷۳۰ میلیارد ریال در ۱۷ مهرماه روز جهانی پست با حضور مهندس آذری جهرمی به بهره برداری می رسد.

برچسب ها :
دیدگاه شما