یکشنبه ۳ شهریور ۹۸ - August 25, 2019

کدخبر : 2531
جمعه ۱۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۳
Print This Post

تعاونی مواد غذایی هم صنف با بیش از ۴۰ عضو فعال در کشور فعالیت می کند/روسیه دروازه ای به سوی صادرات محصولات غذایی ایران به قلب اروپا است

نسل امروز:رییس هیئت مدیره تعاونی تولید کنندگان مواد غذایی هم صنف گفت:مواد غذایی هم صنف یکی از بزرگ‌ترین شاخه‌های تولیدی در صنایع غذایی کشور است که شامل تولیداتی همچون غلات فرآوری شده، انواع آردها، انواع پودرهای غذایی، نمک تصفیه، ادویه جات، انواع چاشنی ها، انواع رشته ها و حبوبات بسته بندی، انواع خلال‌ها و خشکبار، انواع سبزیجات خشک، مکمل‌های غذایی، برنج، قند و شکر به صورت بسته بندی و غیره می باشد.

karimi-tafreshi-golha

دکتر مهدی کریمی تفرشی رییس هیئت مدیره تعاونی تولید کنندگان مواد غذایی هم صنف  و مشاور عالی انجمن علوم و صنایع غذایی ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ما گفت:خواستار ایجاد فضایی هستیم تا بتوانیم کارگاه‌هایی که عضو این تشکل نیستند را شناسایی کنیم و در صورت داشتن پروانه های لازم آنها را مجاب به عضویت در این تعاونی، جهت یکپارچه سازی نماییم.

رییس هیئت مدیره تعاونی تولید کنندگان مواد غذایی هم صنف   تصریح کرد:تعاونی تولیدکنندگان مواد غذایی هم صنف در سال۱۳۶۱ تأسیس شد. در سال جاری نیز با نگرش متفاوت و چشم انداز جدید به این صنف نگاه خواهد نمود. در این راستا تولیدکنندگان معتبری نیز به عضویت این تشکل درآمده اند که از اعضای اصلی و فعال این تشکل می باشند.

وی با اشاره به این که یکی از سیاست‌های اصلی این تشکل، اخذ مجوز ممیزی برای بازرسان موجود در تعاونی تولیدکنندگان مواد غذایی هم صنف در رابطه با تولیدات مواد اولیه است،گفت: در طی این مدت در غالب تعاونی تولیدککندگان مواد غذایی هم صنف جلسات متعددی با ارگانها، نهادها و وزارتخانه های مختلف داشته ایم تا مشکلات و برخی از بروکراسی های اداری را به جهت تسهیل صادرات از پیش پای تولیدکنندگان برداریم. با این هدف که این صادرات به صورت متوالی باشد و بصورت مقطعی صورت نگیرد.

وی گفت:متاسفانه بزرگترین مشکل پیش رو صنعت عدم نقدینگی و عدم تامین مواد اولیه برای تولیدکنندگان است که این امر باعث شده بسیاری از شهرک‌های صنعتی تعطیل گشته و بیشتر کارخانجات ورشکست شده و پرسنل خود را به ناچار تعدیل کرده و به جز سردی و رخوت و صدای باد که از سالن ها به گوش می‌رسد چیزی دیگر را مشاهده نمی کنید .

وی ادامه داد:متاسفانه امروزه بانک‌ها، تولید‌کنندگان را به هیچ وجه حمایت نمی‌کنند، من بعنوان یک تولید‌کننده تا امروز نتوانستم یک وام تولیدی از بانک اخذ نمایم و اگر وامی گرفتم جز ضرر هیچ سود و منفعتی برای ما  نداشته است .

تفرشی ادامه داد: همه شرکت ها چه آنان که با حداقل ظرفیت کار می کنند و چه آنانی که شرایط بهتری دارند برای ادامه فعالیت خود نیاز به «نقدینگی و وام تولید» دارند تا بتوانند چرخه تولید کشور را بچرخانند.

وی افزود: صادرات مواد غذایی ایران به کشورهای همسود همچون روسیه که مورد تحریم جهانی قرار گرفته است، وضعیت خوبی دارد و با توجه به مشکلات سیاسی میان این کشور و ترکیه اکنون زمان مناسبی برای بهره مندی بازرگانان ایرانی از بازار بکر روسیه است.

این تولیدکننده موادغذایی توصیه کرد بازرگانان برای ورود به بازار کشورهایی مانند روسیه و گرجستان در صورت رعایت استانداردهای لازم و کیفیت محصول می توانند به راحتی محصولات غذایی خود را به این کشورها صادر کنند.

وی اضافه کرد: پس از فروپاشی شوروی سابق برخی تولیدکنندگان ایرانی به صادرات کالاهای غیرکیفی به کشورهای همسود دست زدند بنابراین هنوز دیدگاه منفی نسبت به صنعت مواد غذایی ایران وجود دارد که فقط با صدور کالای کیفی می توان چهره مخدوش ایران در این زمینه را ترمیم کرد.

وی گفت: اکنون مواد غذایی ایران به روسیه، کانادا، استرالیا، برخی کشورهای آفریقایی و حاشیه خلیج فارس صادر می شود اما به دلیل مشکلاتی در گشایش اعتبار اسنادی (ال.سی) و سوئیفت هنوز نتوانسته ایم به منطقه اروپای غربی و آمریکا صادرات چندانی داشت. مدیرعامل مجتمع صنایع غذایی گلها در ادامه گفت : در حال حاضر تنها نگرانی ما صادرات محصولات با کیفیت صنعت غذای کشور است و نباید تجربه بسیار بدی که پس از فروپاشی شوروی سابق انجام شد دوباره تکرار شود. باید به یاد داشته باشیم که ایران در صدر کشورهای صادرکننده به کلیه جمهوری های تازه استقلال یافته بود و در حال پیشتازی بود ولی متاسفانه عدم ساماندهی و همچنین ارسال اجناس بعضاً بی کیفیت از سوی برخی باعث شد کل محصولات ایران از این بازار محروم شود و ترکیه خیلی راحت جانشین ایران در این منطقه شود . هم اکنون بعد از چندین سال مجدداً این فرصت به وجود آمده که ما بتوانیم بازار خود را در روسیه و سایر کشورهای شوروی سابق بدست آوریم و حتماً برای افزایش صادرات باید محصولات با کیفیت اجازه صادرات به این کشورها را داشته باشند.

 

 

برچسب ها :
دیدگاه شما