یکشنبه ۱۲ آذر ۰۲ - December 3, 2023

آخرین خبرها

کدخبر : 1374
سه‌شنبه 15 مارس 2016 - 18:54
Print This Post

اعلام نتایج رتبه‌بندی دانشگاه علمی کاربردی تا اواخر فروردین/ اشتغال به کار ۷۶ درصد دانش‌آموختگان دانشگاه علمی کاربردی

نسل امروز:رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره به رتبه‌بندی واحدهای این دانشگاه گفت: نتایج رتبه‌بندی تا اواخر فروردین سال 95 اعلام شده و پذیرش مهرماه دانشگاه علمی کاربردی براساس نتایج رتبه‌بندی صورت می‎گیرد.

akhbari daneshgah elmi karbordi

محمد اخباری رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی در نشست خبری خود اظهار داشت: درصد دانش‌آموختگان دانشگاه جامع شاغل هستند. علاوه‌ بر این در برنامه ششم پیش بینی شده که میزان اشتغال دانش آموختگان دانشگاه جامع به ۸۵ درصد برسد.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه جامع علمی کاربردی به عنوان یک دانشگاه نسل سوم و بزرگترین دانشگاه نظام مهارتی کشور در حال فعالیت است اظهار کرد: طبق آخرین آمار گزارش شده حدود ۳۶۰ هزار دانشجو در دوره‌های کاردانی و کارشناسی مهندسی فناوری در دانشگاه علمی کاربردی در حال تحصیل هستند. همچنین در پذیرش مهرماه این دوره‌ها ۱۱۲ هزار نفر در دوره کاردانی و ۷۱ هزار نفر در دوره کارشناسی تاکنون ثبت نام نموده‌اند.

وی با بیان اینکه دانشگاه جامع علمی کاربردی تنها دانشگاه نظام مهارتی از نظر تقاضامحور بودن است افزود: دوره‌های این دانشگاه براساس نیاز روز بازار کار برگزار می‌شود. دانشگاه علمی کاربردی بر مبنای آنالیز شغلی، رشته‌ها را تدوین می کند و تاکنون ۸۰۰ رشته در این دانشگاه بر همین مبنا تدوین شده‌اند.

 

پوشش‌دهی ۳۲۰ شغل توسط دانشگاه علمی کاربردی

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی در ادامه از پوشش ۳۲۰ شغل توسط این دانشگاه خبر داد و گفت: هر رشته‌ای که در دانشگاه جامع علمی کاربردی تدوین می‌شود ۴ شغل را پوشش می‌دهد و از آنجایی که تاکنون ۸۰۰ رشته در این دانشگاه تدوین شده است ۳۲۰ شغل توسط این دانشگاه پوشش داده شده‌ است.

اخباری با اشاره به بحث تجاری سازی علم گفت: دانشگاه جامع علمی کاربردی در بحث تجاری سازی علم و خوشه‌های فناوری از سال ۹۴ ،‌فعالیت خوبی داشته است. در نخستین جشنواره اختراعات که سال گذشته برای نخستین بار در دانشگاه جامع علمی کاربردی برگزار شد ۱۴۰ طرح به مرحله داوری رسید که از این تعداد ۲۴ طرح به مرحله تجاری سازی راه یافت.

وی با بیان اینکه تلاش دانشگاه جامع علمی کاربردی تربیت تکنیسین و کارشناس است افزود: ۶۰ درصد رشته‌های این دانشگاه مهارتی و ۴۰ درصد رشته‌ها در نظام نظری هستند. بر همین مبنا دانشجویان این دانشگاه دارای ۴۸۰ ساعت کارورزی و ۳۲ ساعت کاربینی هستند.

 

۷۶ درصد دانش آموختگان علمی کاربردی شاغل هستند

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه ۷۶ درصد دانش آموختگان این دانشگاه شاغل هستند گفت: پیش‌بینی شده است در برنامه ششم توسعه پنج ساله کشور میزان دانش آموختگان شاغل دانشگاه علمی کاربردی تا ۸۵ درصد افزایش یابد.

اخباری با اشاره به تصویب سند راهبردی دانشگاه جامع علمی کاربردی در سال ۹۴ توسط هیات امنای این دانشگاه گفت: تصویب این سند به دانشگاه کمک می کند در جهت پیشبرد اهداف خود قدم بردارد.

 

اقدامات دانشگاه علمی کاربردی در زمینه توسعه روابط بین الملل

اخباری در ادامه از توسعه دیپلماسی علمی دانشگاه جامع علمی کاربردی خبر داد و اظهار کرد: در سال ۹۴ بر مبنای سیاست وزارت علوم تعامل دانشگاه جامع علمی کاربردی با کشورهای اروپایی و کشورهای منطقه گسترش یافت. دانشگاه جامع علمی کاربردی توانست از تخصص اساتید دانشگاه‌های آلمان و اتریش بهره بگیرد و با ۲۰ دانشگاه برتر آلمان درجهت افزایش تجربه و برگزاری دوره‌هایی برای مدرسین دانشگاه جامع علمی کاربردی توسط مدرسان این دانشگاه وارد تعامل شدیم.

وی با تاکید بر اینکه اولویت دانشگاه جامع علمی کاربردی در تعاملات بین المللی، کشورهای منطقه است افزود: دانشگاه جامع علمی کاربردی با کشور افغانستان و اقلیم کردستان تفاهم‌نامه‌هایی را در جهت افزایش تعاملات بین المللی امضا کرده است. همچنین تفاهمات اولیه برای گسترش تعامل با کشور عراق نیز به امضا رسیده است که قرار است طی سفر وزیر آموزش عالی این کشور به ایران این تفاهمات نهایی شود.

 

ارتقای وضعیت علمی اساتید دانشگاه علمی کاربردی

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی در ادامه با بیان اینکه مدرسین این دانشگاه از دو جهت صلاحیت عمومی و تدریس مورد ارزیابی قرار می گیرند گفت: کدهای مدرسینی که صلاحیت لازم را نداشته باشند غیرفعال می‌شود و افرادی که کد مدرسی آن‌ها فعال است باید در دوره‌های مهارتی و آزمون شرکت کنند و چنانچه نتوانند نمره لازم را کسب کنند کد آن‌ها نیز غیرفعال می‌شود.

 

پذیرش دانشجو در دانشگاه علمی کاربردی؛ مهرماه براساس نتایج رتبه‌بندی

وی در ادامه با اشاره به رتبه‌بندی واحدهای دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: مرحله خودآزمایی رتبه‌بندی واحدهای دانشگاه جامع علمی کاربردی به پایان رسیده و اکنون در اواخر مرحله راستی آزمایی این واحدها قرار داریم. برای رتبه بندی واحدهای دانشگاه جامع علمی کاربردی ۲۲۵ شاخص تعیین شده است که هر شاخص دارای وزنی بوده که پس از انجام راستی آزمایی به هر شاخص توسط نرم افزار وزن داده شده و رتبه بندی براساس آن انجام می‌شود.

اخباری ادامه داد: نتایج رتبه بندی تا اواخر فروردین ماه اعلام شده و پذیرش مهرماه این دانشگاه براساس نتایج رتبه بندی انجام می‌شود.

 

جهت‌گیری دانشگاه علمی کاربردی مشاغل غیردولتی است

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی با تاکید بر اینکه جهت گیری این دانشگاه مشاغل غیر دولتی است در پایان افزود: تاکنون حدود ۱۳۰ هنر از هنرهای بومی استان‌ها که در حال از بین رفتن بود شناسایی شده و امیدواریم با راه‌اندازی دوره‌هایی اقداماتی در راستای مشاغل غیردولتی انجام دهیم.

برچسب ها :
دیدگاه شما