جمعه ۲ فروردین ۹۸ - March 22, 2019

کدخبر : 347
یکشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۸
Print This Post

تصویربرداری رایگان برای بیماری‌های نادر

نسل امروز:علی داودیان بنیان‌گذار بنیاد بیماری‌های نادر ایران در نشست خبری بنیاد بیماری‌های نادر که امروز برگزار شد، گفت: این بنیاد برای برطرف کردن یکی از بزرگترین مشکلات بیماران نادر اقدام به راه‌اندازی مرکزی کرده است که به صورت شبانه‌روزی خدمات تصویربرداری پزشکی را به بیماران نادر، سرطانی و صعب‌العلاج رایگان ارائه می‌دهد.

tasvirbardariعلی داوودیان در نشست خبری مرکز تصویر برداری پزشکی پارسیان که به بنیاد بیماری‌های نادر وابسته است، گفت: سرگردانی زنان باردار، کودکان بیمار و مردان مبتلا به بیماری نادر از ساعت ۱۰ شب تا ۷ صبح برای یافتن مرکز تشخیص بیماری، بنیاد بیماری‌های نادر را بر آن داشت تا مرکز تشخیص و مجتمع تصویربرداری پزشکی پارسیان را به صورت شبانه‌روزی راه اندازی کنیم به طوری که مرکز بزرگ تشخیصی پارسیان با مسئولیت حمیدرضا ادراکی جانباز ۷۰ درصد جنگ تحمیلی آغاز به کار کرد.

وی افزود: در این مرکز خدمات تصویر برداری پزشکی برای بیماران نادر، بیماران مبتلا به سرطان و بیماران صعب العلاج به صورت رایگان ارائه می‌شود و همچنین پس از راه اندازی آزمایشی این مرکز در مدت یک ماه نقاط ضعف و قوت آن را بررسی کردیم و متوجه شدیم شهر تهران با ۱۰ میلیون جمعیت شب‌ها برای تشخیص بیماران مبتلا به سرطان و بیماری‌های نادر مرکز فعالی ندارد. بر همین اساس این مجموعه پس از راه اندازی هر روز هفته به صورت ۲۴ ساعته فعال است و تمام بیماران نادر، بیماران صعب العلاج، بیماران مزمن و بیماران سرطانی از سراسر ایران می‌توانند برای استفاده از مجموعه تشخیصی و پزشکی تصویربرداری پارسیان که عبارت است از ام آر آی، سی تی اسکن، رادیولوژی، سونوگرافی، سنجش تراکم، نوار عصب در اندام های متفاوت به این مرکز مراجعه کنند.

رئیس بنیاد بیماری های نادر یادآور شد: افتخار ما این است که بنیاد بیماری‌های نادر همزمان با ۹۴ کشور دنیا و هزار و ۶۰۰ شعبه در جهان به برکت دعای مومنین و نیازمندان مجموعه‌ای را با مساحت دو هزار متر مربع و با صرف سرمایه حدود ۲۳ میلیارد تومان و ۱۵ میلیارد تومان تجهیزات پزشکی راه اندازی کند.

وی همچنین افزود: تیمی متشکل از ۲۵ نفر تحت سرپرستی دکتر حمیدرضا ادراکی جانباز ۷۰ درصد به صورت شبانه روزی این خدمات را به بیماران و نیازمندان ارائه می‌کنند همچنین ارائه خدمات به بیمارانی که دغدغه وزن بالا و بیش از ۱۰۰ کیلوگرم را داشتند برای استفاده از ام آر آی مرتفع شد و این مرکز با استفاده از قابلیت‌های روز جهان می‌تواند به بیمارانی با وزن‌های بالا نیز امکانات درمانی را نیز ارائه کند.

مسئول فنی مجمتع تصویر برداری پزشکی پارسیان به وجود پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا در زمینه ام آر آی، سونوگرافی، رادیولوژی، سنجش تراکم استخوان و کالر داپر اشاره کرد و گفت: مساله تشخیص همیشه پیش در آمدی بر درمان است در روزگاری که پزشک فقط با گرفت شرح حال و معاینه سعی داشت با کمترین امکانات بیماری افراد را تشخیص دهد امروز با پیشرفت تکنولوژی و صنعت بسیاری از تجهیزات پزشکی برای سهولت تشخیص و درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد .

حمیدرضا ادراکی مسئول فنی مجمتع تصویر برداری پزشکی پارسیان در نشست خبری مرکز تصویر برداری پزشکی پارسیان افزود: تمام بیمارانی که عضوی از انجمن بیماران نادر و صعب العلاج و سرطانی شناخته می‌شوند در این مرکز برای درمان از تمام هزینه‌ها معاف هستند. همچنین در صورتی که بیمار نادری به این مرکز مراجعه کند چنانچه در اولین لحظات ورود بیماری وی احراز شود بدون نامه نگاری، وجود پرونده و کارت بیمار و به دور از هر گونه بوروکراسی اداری تحت حمایت این مرکز قرار می‌گیرد.

وی افزود: بنیاد بیماری های نادر این مرکز را در زمینی به مساحت ۲ هزار متر و با صرف سرمایه ای حدود ۲۳ میلیارد تومان راه اندازی کرده و ۱۵ میلیارد تومان نیز صرف تجهیزات آن شده است.

دکتر حمیدرضا ادراکی مسئول فنی مجتمع تصویربرداری پارسیان در ادامه این نشست اظهار کرد: در این مرکز پیشرفته ترین دستگاه های موجود دنیا در زمینه MRI ، سونوگرافی ، ماموگرافی ، رادیولوژی ، سنجش تراکم استخوان و عکسبرداری از دهان ، فک و صورت قرار داده شده است و بیماران بدون این که تحت اشعه ایکس و استرس های ناشی از مداخلات تهاجمی پزشکی قرار داشته باشند، تحت معاینات لازم قرار می گیرند.

ادراکی افزود:در این مرکز همچنین تصویربرداری از تمام عروق بدن و تصویربرداری های فوق تخصصی مانند تصویربرداری از دستگاه گوارش انجام می شود و کمترین تنگی و انسداد در عروق تشخیص داده و بیماران تحت درمان قرار می گیرند.

مسئول فنی مجتمع تصویربرداری پارسیان در توضیح بیماری های نادر گفت: بیماری نادر به بیماری گفته می شود که در هر ۱۰ هزار نفر ۵ نفر به آن مبتلا شوند.

وی افزود: تعداد مبتلایان به بیماری نادر کمتر است اما مشکلات بیماران نادر بسیار زیاد است و علاوه بر بیماران ، اطرافیان و خانواده های آنان را نیز از نظر روانی و اقتصادی تحت مضیقه قرار می دهد.

ادراکی در پایان خاطرنشان کرد: حدود ۲۵ هزار بیمار نادر در ایران و ۵ هزار بیمار نادر در تهران زندگی می‌کنند.

 

**حضور ۵ هزار بیمار نادر در شهر تهران

در ادامه این نشست پوریا جورقانیان مشاور بنیاد بیماری های نادر یادآور شد: بیماری‌های نادر در جهان طبقه‌بندی شده‌اند و این بیماری‌های سخت و مزمن در طول عمر افراد زندگی و فعالیت آنان را تحت الشعاع قرار می‌دهد همچنین بر اساس تحقیقات صورت گرفته بر روی ۵ هزار بیمار نادر در تهران مشخص شد که این بیماران برای تردد در شهر و حضور در مراکز درمانی در طول ساعات روز با مشکلاتی مواجه می‌شوند. بر همین اساس به این نتیجه رسیدیم که امکانات و خدمات درمانی را به صورت ۲۴ ساعته و در تمام ۷ روز هفته به این بیماران ارائه کنیم بنابراین بیماران می‌توانند با استفاده از کارت سلامت نادر از امکانات رایگان این مرکز بهره‌مند شوند.

دکتر پوریا جورقانیان مشاور بنیاد بیماری های نادر و پزشک عمومی به برخی از مشکلات بیماران نادر مانند تردد در سطح شهر و عدم سرویس دهی مناسب به آنان اشاره کرد و گفت: در بسیاری از مراکز پزشکی خدمات لازم به این بیماران ارائه نمی شود و همچنین بسیاری از مراکز خدمات شبانه روزی ندارند به همین دلیل این بیماران با مشکلاتی زیادی مواجه اند.

به گفته وی، حدود ۲۵ هزار بیمار نادر در ایران و ۵ هزار بیمار نادر در تهران زندگی می کنند که این بیماران می توانند با ارائه کارت سلامت نادر از خدمات بنیاد بیماری های نادر و همچنین مجتمع تصویربرداری پارسیان که امروز راه اندازی شده است به صورت رایگان بهره مند شوند.

برچسب ها :
دیدگاه شما